اعلانات نرخ- تنظیف شهر- تخم مرغ یک شاهی

صبح مختارالسلطنه دو اعلان در باب نرخ ها و تنظیف فرستاده بود در روزنامه درج شود. عجالهً نان و گوشت را یک عباسی ارزان کرده و تخم مرغ را که صد دینار و سه شاهی بود یک شاهی قرار داده. تاببینیم چه خواهد شد. ( ص ۳۱۰)
سبب شیوع تریاک کشی
میرزا نعمت الله طبیب و سید فیض الله هم آمدند. مذکور شد تریاک کشی چه قدر در ایران شیوع پیدا کرده است. این روزها گویا مختارالسلطنه غدغن کرده در قهوه خانه ها و معابر تریاک نکشند. امّا این فائده نخواهد نخواهد کرد. میرزا نعمت الله علت تریاک کشی مردم را ممانعت آخوندها از مسکر می دانست که به واسطه محرومی از آن اشتغال به این ابتلا پرداختند که سهل تر است و طرف تعرّض نیست. بد هم نمی گویند. ( ص ۳۱۱ )
نبودن تخم مرغ – لجاجت کسبه
امروز برای نهار محقق الدوله فرستاد تخم مرغ بگیرند، پیدا نشد. چون مختارالسلطنه حکم کرده که دانه ای یک شاهی بفروشند. کسبه هم پنهان می کنند و نمی فروشند و لجوج های غریبی هستند. ( ص ۳۳۲ )
کتاب ” یادداشتهای روزانه از محمد علی فروغی ” نوشته در ۱۱۰سال پیش
اجمالا معلوم می شود که حاکمیت از ۱۱۰ سال پیش گرفتار قیمت گذاری و مداخله در امور اقتصادی مردم، و همچنین چگونگی گذران اوقات فراغت آنها بوده است، و تاکنون هم این مداخله ها نه تنها چاره کار نبوده بلکه باعث لجاجت شده است، و به رغم این تجربه تلخ بدنبال راه علاج درست و درمان برای این امور نبوده اند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *