بسیج و حقوق بشر

برپایه خبری که خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران ( فارس ) منتشر کرده است « بسیج » گزارشی از وضعیت نقض « حقوق بشر » در سال ۲۰۱۳ در ایالات متحده آمریکا را به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی منتشر کرده است.

دراین خبر آمده : ” به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از گزارش وضعیت نقض حقوق بشر در سال ۲۰۱۳ در ایالات متحده آمریکا صبح امروز با حضور سردار محمدرضا نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، محمدجواد لاریجانی رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و جمعی از اساتید و کارشناسان حقوق در تالار شیخ انصاری دانشکده حقوق دانشگاه تهران برگزار شد.

این گزارش به همت معاونت امور بین الملل سازمان بسیج مستضعفین تهیه شده است.

در این گزارش موارد مختلفی از جمله اعدام‌های آمریکا، نقض حقوق بشر در زندان‌ها، بازداشت خودسرانه و نقض عدالت کیفری، شکنجه زندانیان، نقض حریم خصوصی مردم، نقض حقوق اقلیت‌ها و بومیان آمریکا، نقض حریم خصوصی مسلمانان، تبعیض نژادی در سیستم قضایی آمریکا، نقض حقوق کودکان و سابقه باراک اوباما و دشمنی‌اش با آزادی بیان مطرح شده است. “

دراین مقال نمی خواهم به علت بوجود آمدن « بسیج » به عنوان یک نهاد مردمی شبه نظامی برای دفاع از مرزهای میهن، و فراز و نشیبی که از ” مدرسه عشق ” تا ” مدرسه سرکوب ” طی کرده، و اینکه تهیه یک چنین گزارشی چه نسبتی با شرح وظائف این نهاد شبه نظامی دارد، بپردازم. بلکه می خواهم به نکاتی چند بپردازم که با استناد به این گزارش « بسیج » می توان مطرح کرد :

١-این گزارش اثبات می کند که معیارهای « حقوق بشر » ی به یک هنجار و نرم جهانی تبدیل شده است به گونه ای که نهادی عقیدتی نظامی چون « بسیج » قبول کرده است که با استناد بدان می توان عملکرد حکومت ها از جمله آمریکا را به چالش و نقد و محکومیت کشید.

٢-وقتی نهادی مثل « بسیج » درجمهوری اسلامی ایران می تواند یک چنین گزارشی را در مورد نقض « حقوق بشر » در آمریکا تهیه و در معرض افکار عمومی داخلی و خارجی قرار دهد در واقع اینرا پذیرفته که دیگران نیز حق دارند که عین همین گزارش را در مورد ایران تهیه و انتشار عمومی دهند و این یک گام به پیش در قبول کردن هنجارهای جهانی است! البته بهتر بود که مسئولان سازمان « بسیج » کمی ابتکار عمل به خرج می دادند و با تامین هزینه، تهیه این گزارش را به عهده نهادی غیر نظامی، ترجیحاً با عنوان غیر دولتی یا ستاد حقوق بشر قوه قضاییه یا …می گذاشتند تا مشابهتی با ورژن های خارجی داشته باشد! و اگر باز قرار بود که بنام « بسیج » انجام شود لااقل همانند تسخیر سفارت انگلیس به عهده ” بسیج دانشجویی ” می گذاشتند که تا حدودی صبغه مردمی داشته باشد!

٣-قطعاً این گزارش نوعی مقابله به مثل و از نوع ” سیاست خارجی تهاجمی ” دولت احمدی نژاد است که دیرهنگام و درهنگامه ” سیاست خارجی تنش زدای ” دولت روحانی منتشر شده است. هرچند در بطن و متن این اقدام می توان نوعی انفعال را به تمامی مشاهده کرد با این حال اگر بدبینانه این اقدام « بسیج » سنگ اندازی و کارشکنی در سیاست خارجی دولت مستقر برای تنش زدایی با آمریکا نباشد، خوشبینانه این است که سازمان « بسیج » واقعا نگران رعایت « حقوق بشر » برای شهروندان آمریکایی از سوی حاکمیت این کشور است، و برپایه ضرب المثل مشهور که : چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است، قطعا « بسیج » باید در مورد رعایت « حقوق بشر » در ایران بیشتر حساسیت و دغدغه داشته باشد، و انتظار آن است که عین این گزارش را برای کشورمان هم تهیه و منتشر نماید!

۴-برپایه حدیث پیامبر گرامی اسلام و قاعده طلایی اخلاق که : ” آنچه را بر دیگران نمی پسندید برخود مپسندید؛ و آنچه را بر خود می پسندید بر دیگران بپسندید. ”  آیا مسئولان سازمان « بسیج » فکر نمی کنند اگر در خبر این گزارش بجای کشور آمریکا، نام ایران با یک اصلاح جزئی گذاشته شود، فرق چندانی حاصل نمی شود؟ اینگونه می شود : ” در این گزارش موارد مختلفی از جمله اعدام‌های ایران، نقض حقوق بشر در زندان‌ها، بازداشت خودسرانه و نقض عدالت کیفری، شکنجه زندانیان، نقض حریم خصوصی مردم، نقض حقوق اقلیت‌های ایران، نقض حریم خصوصی مسلمانان، تبعیض در سیستم قضایی ایران، نقض حقوق کودکان و سابقه … و دشمنی‌اش با آزادی بیان مطرح شده است. “

۵- آخر اینکه وقتی فرماندهی « بسیج » به عهده فردی معاود بنام سردار نقدی، که هیچ باوری به « حقوق بشر » ندارد، و نقشش در ماجرای پرونده شهرداری تهران و بازداشت و شکنجه افراد مرتبط با آن ماجرا در حافظه تاریخ باقی مانده است، وضعیت بهتر از این نمی شود که گزارش نقض « حقوق بشر » در آمریکا با حضور ایشان و محمد جواد لاریجانی که مظهر ضد « حقوق بشر » در کشورند، رونمایی شود! بیچاره افرادی که بیاد دورانی که « بسیج » ” مدرسه عشق ” بود و بسیجیان واقعی، همت و باکری بودند عضو این نهاد شده اند، و اینگونه از این عنوان سوء استفاده و خارج از شرح وظائف این نهاد عمل می شود!

« بسیج و حقوق بشر » البته می توانند نه بنام و گزارش بلکه به عمل و رفتار همساز و همراه باشند به شرط آنکه سازمان « بسیج » پیش از نگرانی نسبت به نقض گزارش « حقوق بشر » در آمریکا، به فکر رعایت « حقوق بشر » شهروندان هموطن باشد، و بسیجیان خود را پاسدار ارزش های « حقوق بشر » ی بدانند و نه پاسدار رفتارهای اقتدارگرایانه حاکمیت در نقض « حقوق بشر ». « بسیج » می تواند همچنان ” مدرسه عشق ” باشد بشرطی که همواره در کنار مردم و برای مردم باشد، و بسیجیان همچون همت و باکری حاضر باشند جانشان را برای پاسداری از کشور و مردم فداکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *