جهت گیری مثبت اقتصادی دولت

برای ارزیابی عملکرد یک دولت در مسائل اقتصادی، صد روز نمی تواند ملاک و معیار روشنی باشد. برای اینکه اصولا اجرای تصمیمات اقتصادی با تاخیر شش ماه تا یک سال آثار خود را نشان می‌دهند. یعنی اگر دولت روحانی در این صد روز کاری هم کرده باشد آثارش در ماههای آینده ظاهر خواهد شد. ولی از نظر من در همین صد روز هم، دولت اقدامات مثبتی را انجام داده است که حتما در آینده آثارش ظاهر خواهد شد.

یکی از اقدامات مثبت این است که جلوی روند مخربی که در دولت احمدی نژاد دنبال می شد گرفته شده است، و دوم اینکه درعرصه سیاست خارجی دولت سعی کرده است که فشار تحریم ها را از روی اقتصاد ایران بردارد. این مسئله باعث شده در ذهنیت جامعه بر روی مسائل اقتصادی نوعی آرامش ایجاد شود و می‌توان اثر این موضوع را در ثبات نرخ ارز و حتی کاهش قیمت آن مشاهده کرد.

نکته سوم لایحه اصلاحیه بودجه سال ۹۲ است که دولت با ارسال آن به مجلس رویکرد خود را نسبت به انضباط مالی و پولی نشان داد و باعث شد نوعی آرامش در جریان هزینه های دولت و نوع رویکرد دولت در هزینه ها به وجود آید. این اصلاحیه باعث شده که کسری بودجه دولت به شدت کاهش یابد. این امر باعث می‌شود نقدینگی افزایش نیابد و جلوی روند افزایش تورم گرفته شود. در حال حاضر سرعت رشد نرخ تورم به صفر رسیده و نرخ تورم در ماه اخیر نسبت به ماه قبل ثابت مانده است. اگر این روند تا آخر سال ادامه یابد طبعا نرخ تورم کاهش می‌یابد که موفقیتی برای دولت است.

در مجموع به نظر می‌رسد جهت گیری اقتصادی دولت در این صد روز جهت گیری درستی است اما برای ارزیابی کلی بایستی در ماه های آینده منتظر ظهور آثار و نتایج رویکردی باشیم که دولت در این صد روز در پیش گرفته بود، و البته نیاز است که دولت برنامه مدون شده خود را برای اداره کشور ارائه کند.

دولت با چه مشکلاتی مواجه است

دولت با مشکلات بسیاری مواجه است. یکی از این مشکلات وضعیت «فضای کسب و کار» است. متاسفانه به دلیل اتفاقات دوران هشت ساله دولت احمدی نژاد، فضای کسب و کار در ایران به کلی به هم خورده و فضای تیره و تاری ایجاد شده و گزارشات جهانی هم نشان دهنده کاهش رتبه ایران به لحاظ شاخص هایی که فضای کسب و کار را تعریف و معلوم می کنند، است.

مسئله مهم دیگر «فساد» است. با توجه به فساد دامن گیری که در این سالها اتفاق افتاده و آخرین گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل هم نشان می‌دهد که رتبه ایران به ۱۳۳ در میان ۱۷۸ تنزل یافته، که رتبه‌ای بسیار پایین برای کشوری با شرایط ایران است، دولت اگر برنامه مدون و روشنی برای مبارزه با فساد نداشته باشد، در عمل نمی تواند به ساماندهی اقتصاد کشور بپردازد.

مسائل دیگری هم وجود دارند یعنی ریشه ها و مشکلاتی که در زمینه اقتصادی در کشور وجود دارند بسیار زیاد هستند.

در همین راستا می توان به بحث بودجه اشاره کرد و اینکه دولت با کمبود درآمد مواجه است و حتی لایحه بودجه سال آینده هم نشان می‌دهد دولت نمی تواند در امور زیربنایی سرمایه گذاری کند.

به طور خلاصه اقتصاد ایران با شرایط رکود تورمی شدیدی مواجه است و برون رفت از این شرایط، همت و عزم بسیار بالایی می‌طلبد. می‌بایست امیدوار بود چنین عزمی در دولت و جامعه به وجود آید.

چشم‌انداز آینده

چشم اندار آینده بستگی به شرایط و وضعیت پیش رو دارد مثلا شرایط داخلی و اینکه در زمینه سیاست داخلی و رعایت حقوق شهروندی چگونه عمل خواهد شد، ویا اینکه توافق هسته‌ای به چه شکل پیش برود. تا به حال روند طی شده البته امیدوارکننده بوده و من روند را تا به حال مثبت ارزیابی می‌کنم. اما اینکه در آینده چه خواهد شد بستگی به علل و عوامل داخلی و خارجی زیادی دارد و بایستی امیدوار بود که این علل و عوامل در جهت بهبود حرکت کنند و دولت تدبیر و امید بتواند به وعده های انتخاباتی اش عمل کند.

مصاحبه با سایت ملی – مذهبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *