آمارهای احمدی نژاد؛ گردپاشیدن در چشم واقعیت

پایگاه اطلاع رسانی ملی – مذهبی: آقای احمدی نژاد در گزارش اخیر تلویزیونی خود مدعی شده در چهار ماهه اول سال جاری صادرات غیر نفتی کشور بیشتر از واردات بوده و آن را موفقیتی برای دولتش دانسته است. نوشته زیر نگاهی به این ادعا دارد:

استناد کردن به ارقام صادرات و واردات چهارماهه امسال که ناشی از وضعیت تحریم هاست نه تنها نشانگر هیچ موفقیتی نیست بلکه گرد پاشیدن در چشم واقعیت است! به علاوه این که محتوای کالاهای وارداتی در این سالها به سمت کالاهای مصرفی رفته و سهم آنها را در کل واردات و به ضرر واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای افزایش داده است که نتیجه چنین روندی برای اقتصاد ایران مثبت نبوده است.

یکی از شگردهای احمدی نژاد در هشت سال گذشته بازی با آمار و ارائه آمارهای شبهه انگیز و دروغ بوده، و از این راه سعی کرده گرد در چشمان مردم و واقعیت بپاشد. در مورد آمار صادرات غیرنفتی که ایشان ادعا کرده است در چهار ماهه اول سال جاری صادرات غیر نفتی کشور بیشتر از واردات بوده است اتفاقا درست گفته است. برپایه تازه‌ترین اخبار منتشره آمار گمرک ایران در سه ماهه نخست ۱۳۹۲ مجموع ارزش تجارت غیرنفتی کشور (واردات و صادرات) بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۱۴۶ میلیون دلار شده که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال قبل کاهش ۱۴.۱ درصدی را نشان می‌دهد. در مدت زمان یادشده صادرات غیرنفتی و واردات ایران به ترتیب به ۹ میلیارد و ۷۵۱ میلیون دلار و ۹ میلیارد و ۳۹۵ میلیون دلار رسید. در نتیجه اگرچه صادرات غیرنفتی کشور ۳۵۶ میلیون دلار از واردات کشور بیشتر شده است اما در همین حال ارزش کل تجارت غیرنفتی کشور نیز سه میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار نسبت به سه ماهه نخست ۱۳۹۱ کاهش یافته است.

اما در باره این رخداد باید به سه نکته مهم توجه داشت :

۱ – پیشی گرفتن صادرات غیرنفتی بر واردات کشور نه از بابت رشد و تقویت حوزه صادرات بوده بلکه بیشتر به خاطر محدود کردن واردات بواسطه تشدید اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه کشورمان بوده است. به طوری که در سه ماهه نخست امسال واردات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب ۲۹.۸ و ۲۶.۱ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که در همین مدت صادرات کشور از نظر وزنی و ارزشی به ترتیب تنها ۱۵.۶ و ۱.۶ درصد افزایش یافت.

این را هم باید درنظر داشت که افت ارزش تجارت غیرنفتی کشور در سه ماهه نخست امسال اتفاق نگران کننده دیگری برای اقتصاد ایران است که اگر ادامه یابد به کاهش سهم ایران از تجارت جهانی منجر خواهد شد. اتفاقی که در نهایت باعث می‌شود کشورهای دیگر سهم ایران را در تجارت جهانی از آن خود کنند و نمی دانم چرا احمدی نژاد این را موفقیتی برای دولتش دانسته است؟

نکته دیگر این که صرف ارقام صادرات و واردات و پیشی گرفتن یکی بر دیگری به لحاظ اقتصادی معنادار نیست بلکه محتوای این ارقام است که اقتصاد هر کشور را معنادار می کند. درعین حال یادآور می شود که برپایه خبر منتشره در ایسنا پیشتر معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز نگرانی درباره کاهش واردات مواد اولیه موردنیاز صنایع کشور گفته بود که کاهش واردات کشور لزوما اتفاق خوبی نیست و بخشی از این کاهش نیز مربوط به کاهش واردات مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان داخلی است که باید جلوی این کاهش گرفته شود. و البته برای ارزیابی عملکرد آمار «سالانه» و نه «چهار ماهه» باید ملاک ارزیابی قرار گیرد چرا که این ارقام متناسب با شرایط مالی و فعالیت کاری داخل و خارج کشور نوسان دارد.

۲ – برای اینکه محتوای صادرات غیر نفتی و پیشی گرفتن ارزشی آن بر واردات روشن شود باید به نماگرهای بانک مرکزی رجوع و یا آمار گمرک را ملاحظه کنیم؛ در این رجوع در می یابیم که در همه سالهای دولت احمدی نژاد رقم واردات بین ۳ تا ۵ برابر صادرات غیر نفتی بوده و تراز تجاری غیرنفتی کشور با رقم قابل توجهی منفی بوده است.

بنابراین استناد کردن به ارقام صادرات و واردات چهارماهه امسال که ناشی از وضعیت تحریم هاست نه تنها نشانگر هیچ موفقیتی نیست بلکه گرد پاشیدن در چشم واقعیت است! به علاوه این که محتوای کالاهای وارداتی در این سالها به سمت کالاهای مصرفی رفته و سهم آنها را در کل واردات و به ضرر واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای افزایش داده است که نتیجه چنین روندی برای اقتصاد ایران مثبت نبوده است!

۳ – برپایه آمارهای رسمی منتشره بیش از ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی، در برگیرنده محصولات پتروشیمی و میعانات گازی و کانی است. افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی نیز ناشی از سرمایه‌ گذاری‌هایی است که در دوران دولتهای هاشمی و خاتمی شده و در دوره دولت احمدی‌ نژاد به محصول رسیده است. در واقع چون این کارخانه های پتروشیمی به نحوی غیردولتی محسوب می‌شوند، آمار صادرات محصولات این کارخانه‌ها و میعانات گازی داخل صادرات غیرنفتی می‌آید و آن را بزرگ نشان می‌دهد.

عامل دیگر این است که چون در سال‌های اخیر قیمت نفت و گاز بالا رفته است، رقم ارزش این صادرات هم بالا رفته و این موضوع خودش را در رقم صادرات غیرنفتی نشان می دهد و رقم صادرات غیرنفتی را بالا می برد. در حالی که اگر این رقم را از صادرات غیرنفتی خارج کنیم ملاحظه می ‌شود که صادرات غیرنفتی به مفهوم صادرات کالاهای سنتی که ما در سال‌های گذشته داشته ایم مثل پسته، فرش، خشکبار و محصولات کشاورزی تفاوت چندانی با گذشته نکرده و حتی در برخی از این محصولات ما کاهش صادرات داشته ایم.

بنابراین مهم این است که وقتی ما با آمار و ارقام اقتصادی مواجه می شویم محتوای آن را در نظر بگیریم. بدین ترتیب ملاحظه می‌شود که در صادرات غیرنفتی که ادعا می‌شود در چهار ماهه امسال افزایش یافته؛ در سالهای گذشته این دولت هرگز این گونه نبوده، ضمن اینکه بخش قابل توجهی از این رقم صادرات نیز ناشی از فروش محصولات پتروشیمی و میعانات گازی بوده است که خود ناشی از سرمایه‌ گذاری‌ هایی است که در دولتهای های قبل انجام شده است و ربطی به عملکرد و تلاش دولت احمدی ‌نژاد نداشته است.

جمع بندی

جمع بندی اینکه آماری که احمدی نژاد برای موفقیت خود به آن استناد می‌ کند با توضیحاتی که آمد نشان دهنده هیچ گونه موفقیتی نیست و براین نظرم که متاسفانه بقیه آمار و ارقامی که احمدی نژاد در اینروزهای آخر عمر دولتش ارائه می کند در همین پایه و مایه است، و هنوز هم شعار منتقدان به این دولت که در انتخابات سال ۸۸ سر می دادند ” دروغ ممنون ” در مورد ایشان مصداق کامل دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *