تغییر فضای امنیتی؛ بستر مساعد سرمایه گذاری

چرا در انتخابات تقلب نشد؟

در باره اینکه در انتخاباتهای سالهای اخیر یا این انتخابات تقلب شده یا نه نمی توان نظر قطعی داد چون همه عواملی که این انتخاباتها را برگزار کرده اند اعم از مجریان و ناظران به گونه ای از سوی حاکمیت مسئولیت داشته اند و ما نهادی به عنوان ناظر مستقل برای نظارت  بر انتخابات در ایران نداریم که بتواند در این باره اظهار نظر کند. این یکی از ضعف های نظام انتخاباتی در ایران است که در نهایت نمی توان راجع به تقلب و دستکاری در شمارش آراء و نتایج انتخابات اظهار نظرقطعی کرد.

در این باره تنها مرجعی که می توان به آن ارجاع داد وجدان عمومی جامعه و واکنش نامزدها به نتیجه اعلامی است؛ پس از هر انتخاباتی اینکه وجدان عمومی جامعه چگونه نسبت به آن نتیجه قضاوت می کند؟ و اینکه قبول می کند که انتخابات درست بوده یا نه؟ و نوع واکنش نامزدها می تواند ملاک باشد.

پس از اعلام نتیجه انتخابات سال ۸۸ وجدان عمومی جامعه یا حداقل بخش قابل توجهی از رای دهندگان، وهمچنین به جز نامزد پیروزاعلام شده بقیه نامزدها هم نتیجه اعلامی انتخابات را قبول نکردند و اعلام کردند که تقلب شده و تظاهرات میلیونی ۲۵ خرداد و اعتراضات بعدی اتفاق افتاد و نوع برخورد حاکمیت در برابر این اعتراضات به گونه ای بود که آنها را به هیچ وجه اقناع نکرد و بیشتر آنها را مصّر کرد که بگویند در این انتخابات تقلب انجام گرفته است. ولی در این انتخابات رفتار عمومی جامعه به نتیجه انتخابات اعتراض نکرد و شادی مردم در خیابان ها نشان داد که مردم نتیجه انتخابات را پذیرفته اند، ضمن اینکه هیچیک از نامردهای انتخابات هم به نتیجه اعلامی اعتراض نکرد.

بنابراین ما تنها شاهدی که می توانیم درباره سالم بودن انتخابات ایران داشته باشیم نوع عکس العمل و رفتار مردم و وجدان عمومی آنها  و نامزدها نسبت به نتیجه ای است که اعلام می شود وگرنه نسبت به این که چقدر رای داده شده و شمارش آرا چقدر دقیق انجام شده و نتیجه اعلامی چقدر منطبق با شمارش آرا ست چون ناظر مستقل وجود ندارد به طور دقیق نمی توان داوری کرد.

ای کاش؛ اگر حاکمیت جمهوری اسلامی به خودش مطمئن است که انتخابات را صحیح و سالم برگزار می کند اجازه دهد که ناظران مستقل مثل روزنامه نگاران و خبرنگاران یا نهاد مستقلی متشکل از معتمدان جامعه هم برفرآیند و انجام انتخابات نظارت داشته باشند.  حتی حاکمیت می تواند ناظرانی از کشورهای اسلامی دوست و حتی ناظران بین المللی دعوت کند. چون وقتی انتخابات سالم برگزار می شود دعوت از آنها هیچ مشکلی نخواهد داشت. جمهوری اسلامی ایران عضو اتحادیه بین المجالس است و این اتحادیه منشوری در باره انجام انتخابات آزاد، رقابتی، سالم و منصفانه دارد و این منشور می تواند راهنمای عمل برای انجام انتخابات درایران باشد و به این حرف و حدیث ها در مورد انتخابات ها پایان دهد. به هر حال اینکه در انتخاباتها تقلب شده یا نه؟ مناقشه فراوانی در جمهوری اسلامی وجود است و امیدواریم تجربه این انتخابات باعث شود در انتخابات بعدی بتوانند ناظران مستقل هم حضور داشته باشند و آنها وقتی نظر دهند که انتخابات سالم و صحیح برگزار شده قطعا می تواند تعیین کننده و موثر باشد.

انتظارات از رئیس جمهور

پرداختن به انتظارات از رئیس جمهور نیز اینک به نظر بسیار پرمناقشه بنظرمی آید. من فکر می کنم بیش از ۱۸ میلیون نفری که به آقای روحانی رای دادند و حتی آنهایی که رای ندادند انتظارات و مطالباتی از رئیس جمهور آتی دارند که همه را قطعا نمی توان شماره و احصا کرد و از رئیس جمهور انتظار داشت به همه آنها پاسخ دهد.

. بر پایه آن سخنان و وعده ها دو مطالبه اصلی در این زمینه مطرح است:

یکی وضعیت اقتصادی کشور را سر و سامان دادن و وضعیت معیشتی مردم را بهبود ببخشدن است و طبعا همانطور که خودشان در سخنانشان مطرح کردند این موضوع با وضعیت پرونده هسته ای ایران و روابط با کشورهای خارجی گره خورده است. این مطالبه ای است که بایستی بدان پاسخ داده شود و ایشان باید بتواند از طریق حل پرونده هسته ای مسیر را برای حل مشکلات اقتصادی کشور هموار کند.

مطالبه دوم هم به گونه ای به همین مسئله برمی گردد و آن این است که فضای پلیسی – امنیتی داخل کشور را به سمت فضای سیاسی – مدنی ببرد و یک نوع آرامش بخشی و ثبات در جامعه ایجاد کند که آن هم بستر مساعدی شود برای اینکه اقتصاد و سرمایه گذاری و تولید در ایران شکل بگیرد.

در واقع بدون آرامش بخشی و ثبات به فضای سیاسی داخلی چرخ اقتصاد به راه نمی افتد و روشن است برای اینکه چرخ اقتصاد براه بیافتد و پاسخگویی به این مطالبه تحقق پیدا کند ایشان باید با کمک بقیه ارکان و نهادهای جمهوری اسلامی این مسیر را پیش ببرد که حبس خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد برداشته شود، زندانیان سیاسی آزاد شوند و اعتمادی که در جامعه به عنوان خمیرمایه سرمایه اجتماعی از دست رفته، دوباره بازسازی شود. درسایه بازسازی این اعتماد است که اقتصاد کشور می تواند از این وضعیت بحرانی خارج شود و مسیر سرمایه گذاری و تولید هموار شود و ما امیدوار باشیم که به  تدریج دولت جدید بتواند مشکلات و مسائل اقتصادی را حل کند؛ درغیر این صورت انتظار چندانی برای برآورده شدن این مطالبه نمی توان داشت.

مصاحبه با سایت ملی – مذهبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *