اصلاح مسیر با هاشمی رفسنجانی

شورای نگهبان در هر دوره‌ای متفاوت با دوره دیگر برخورد کرده و قابل پیش بینی نیست/در این دوره همه طرفهای قضیه؛ با توجه به تجربیات قبلی وارد می‌شوند. بنابراین همه مواظب همدیگر هستند…

پس از ثبت نام نامزدها انتخابات وارد مرحله تازه ای شده است . حالا این شورای نگهبان است که باید این مرحله  انتخابات را پیش ببرد. اما شورای نگهبان در هر دوره‌ای متفاوت با دوره دیگر برخورد کرده است. بنابراین قابل پیش بینی نیست که در مورد صلاحیت یا رد صلاحیت‌ها در این دوره چگونه برخورد می‌کند؟ اینکه شورای نگهبان چه افرادی را تایید یا رد می کند سوال و ابهامی است که صرفا خود شورای نگهبان می تواند پاسخ دهد. پاسخی که در هر حال در چند روز آینده روشن خواهد شد.

در هر حال من  فکر می‌کنم در این دوره از انتخابات همه طرفهای قضیه؛ چه حاکمیت و چه مجریان و ناظران و برگزارکنندگان انتخابات و چه مردم و چه نامزدها با توجه به تجربیات قبلی وارد می‌شوند. بنابراین همه مواظب همدیگر هستند که این انتخابات بتواند در یک مسیر صحیح جلو برود.

من هم امیدوار هستم که انتخابات سالم برگزار شود و رای مردم به درستی خوانده بشود و قطعا مردم هر رایی که دادند و هر فردی را که انتخاب کردند همآن به خیر و صلاح کشور باشد.

تعدد نامزدها و احتمال ائتلاف؟

تعدد نامزدهای ثبت نام کرده ازطیفهای مختلف سیاسی بخش دیگری از صورت مسئله انتخابات پیش روست. اما پیش بینی این که آیا این نامزدها می توانند با هم ائتلاف کنند و از هر طیف تنها یک نفر در رقابت نهایی باقی بماند بسیار دشوار است. بخشی‌ از نامزدها در هیچ طیفی جای نمی‌گیرند و افراد مستقلی هستند که گفته اند تا آخر می‌مانند.

اما قطعا رقابت اصلی که شکل خواهد گرفت بین نامزدهایی خواهد بود که متعلق به یک جناح  یا یک قطب سیاسی هستند و عقبه اجتماعی دارند. الان سیمای نهایی این رقابت قابل پیش‌بینی نیست اما فکر می‌کنم که در روزهای آینده به تدریج شکل خواهد گرفت و ما شاهد سه قطب سیاسی (اقتدارگرایان – اصلاح طلبان – حامیان دولت ) و برخی  کاندیداهای مستقل خواهیم بود.

در مورد موضع گیری نسبت به انتخابات و نامزد ها با توجه به اینکه من در جرگه اصلاح‌طلبان جای می‌گیرم همان برخودی را توصیه می‌کنم که اصلاح‌طلبان توصیه می‌کنند. به این معنا که اگر بخواهیم کشور را از این وضعیت اسف‌بار دربیاوریم و در مسیری درست قرار دهیم قطعا باید از آقای هاشمی حمایت کنیم و کاری کنیم که ایشان در انتخابات رای بیاورد.

مصاحبه با سایت ملی – مذهبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *