چشم بندان

خداوند در آیه ۱۷۹ سوره الاعراف می فرماید :” و در حقیقت بسیارى از جنیان و آدمیان را براى دوزخ آفریده‏ ایم [چرا که] دلهایى دارند که با آن [حقایق را] دریافت نمى‏کنند و چشمانى دارند که با آنها نمى‏بینند و گوشهایى دارند که با آنها نمى‏شنوند آنان همانند چهارپایان بلکه گمراه‏ترند [آرى] آنها همان غافل‏ ماندگانند. ” از نظر افرادی که با ادعای ارزشی و دینداری به کارتون هادی حیدری با عنوان « چشم بندان » گیر دادند و اسباب توقیف ” روزنامه شرق ” را فراهم آوردند آیا این کارتون جز اینکه این آیه خداوندی را با هنرمندی به تصویر کشیده است، کار دیگری کرده است؟ هادی که در خانواده ای متدین پرورش یافته و قاری خوش الحان قرآن است قطعا در این کارتون نیتی جز بازتاب دادن این بیان قرآنی نداشته است که آدمهایی هستند که دل و چشم و گوش هاشان برای درک حقایق و واقعیت ها از کار افتاده و به « چشم بندان » رسیده اند، و البته به تعبیر قرآن همانند چهارپایان بلکه گمراه ترند، و در قافله ” غافلانند”. اگرانگیزه معترضان به این کارتون را سالم و از سر پاسداری از ارزشها بدانیم اینها راجع به این آیه قرانی چه می گویند که برخی آدمیان را درحد چارپایان و حتی گمراه تر ترسیم و توصیف کرده است؟

واقعیت اما این نیست که این معترضان و به واقع غوغاسالاران درد دین و ارزشها را دارند ، واقعیت این است که اقتدارگرایان حاکم برایران از هرگونه رقابت سالم و منصفانه با رقیب اصلاح طلبشان عاجزاند و از اینرو می خواهند در هر روزنه ای را که می تواند پیامی اصلاح طلبانه به جامعه بفرستد، ببندد تا خیالشان آسوده شود. آنها که درسالهای اخیر با سوء استفاده از قدرت و به ویژه پس از کودتای انتخاباتی خرداد ۸۸ همه همت و هم و غمشان را برای حذف اصلاح طلبان بکار بسته اند اما اصلاح طلبی همچنان جان سخت مانده و هر از گاه از روزنی سر بیرون می آورد، وخواب اقتدارگرایان را آشفته کرده و آنها را به هیاهو وامی دارد تا این روزنه را با علم کردن بهانه ای ببندند، و آنچه اینروزها اتفاق افتاد تکرار سناریویی است که بارها برای توقیف و تعطیلی مطبوعات آزاد و مستقل از سوی اینان انجام شده است!

جالب اینکه برخلاف همه کشورهای دنیا که درکاررسانه ای یک نوع هویت و حمیت صنفی وجود دارد در ایران همواره این رسانه های حکومتی و اقتدارگرا بوده اند که پیشتاز بهانه گیری برای برخورد با مطبوعات آزاد و مستقل شده اند، و در واقع چون اینان از رقابت رسانه ای با این همکاران رسانه ای عاجز و درمانده اند با هیاهو و غوغاسازی اسباب حذف آنان را فراهم می سازند و با ایفای نقش ” گروه فشار ” به همسویان خودشان در قوای حاکم علامت می دهند چه کنند! واقعا این عمل از نظر هویت و حمیت صنفی در دنیا بی نظیر است که عده ای که خود را روزنامه نگار و صاحب رسانه می دانند خواهان بیکار شدن عده ای دیگر از روزنامه نگاران و تعطیلی رسانه ای دیگر بشوند، و البته اینرا هم می توان نشانه ای از « چشم بندان » در برخی از اهل رسانه درایران دانست و انگار باید به آنها حق داد که با انتشار چنین کارتونی مخالف باشند!

خوشمزه اینکه پیام این ” گروه فشار ” خیلی زود به دوستان مرتضوی قاتل مطبوعات در مجلس نهم رسید و در پی امضایی که عده قابل توجهی از ایشان برای دفاع از این قاتل مطبوعات( و البته متهم به قتل زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی کانادایی و جنایات منجر به چهار نفر شهید کهریزک ) کردند، اینان هم برای جمع آوری امضا به خط شدند و با هیاهو خواستار برخورد با این کارتون و توقیف ” روزنامه شرق ” شدند با این استدلال که این کارتون به رزمندگان دفاع مقدس توهین و اهانت کرده و استنادشون هم انتشار این کارتون در هفته دفاع مقدس و شباهتش با نحوه سربند بستن رزمندگان است! پیشتر به آیه قرآن دراین باره اشاره کردم اما حتی اگر این احتمال بعید را بپذیریم که مدعای اینان درست باشد آیا این راهیافتگان که با رانت نظارت استصوابی و در یک انتخابات نمایشی بر کرسی های مجلس تکیه زده و سوگند خورده اند که پاسدار قانون اساسی و حقوق ملت باشند، نمی دانند که با همه حرف و حدیث هایی که در باره ” قانون مطبوعات ” وجود دارد بالاخره این قانون باید حاکم بر فعالیتهای مطبوعاتی بر کشور باشد؟ در کجای این قانون چنین استنادی وجود دارد؟ واز اینان که درخانه ملت نشسته اند حداقل انتظار دعوت به قانونمداری و دوری از هیاهوست اما رفتار اینان نشان دادکه اینها هم ادامه نقش همان ” گروه فشار ” را بجای ” نماینده مردم ” دارند فقط عنوان عوض کرده اند!

از هم جالبتر رفتار ” هیات نظارت بر مطبوعات ” و ” قوه قضائیه ” با این موضوع و هیاهوهاست. ” هیات نظارت ” در پی این هیاهوها و غوغاها تسلیم ” گروه فشار ” شده، شبانه تشکیل جلسه داده و بدون اعلام استناد قانونی دستور توقیف ” روزنامه شرق ” وارجاع پرونده اش به ” قوه قضائیه ” را داد، و مسئولان این قوه هم بلافاصله از ترس ” گروه فشار ” مدیر مسئول روزنامه شرق ” را بازداشت و روانه زندان می کند، و سرانجام با توقیف روزنامه آرامش به ” گروه های فشار ” باز می گردد و روزنه آگاهی بسته می شود، و مانند دهها مورد گذشته اقتدارگرایان جشن پیروزی می گیرند که اصلاح طلبی را سرکوب کرده اند! بماند که همه این نمایش فریاد می زند که در کشور فاتحه قانون خوانده شده و این ” گروه های فشار ” هستند که درکشور برای قوا و نهادهای حاکم تعیین تکلیف کرده و آنها را بدنیال خود می کشند!

داستان اقتدارگرایان و اصلاح طلبان درست مانند داستان آن گرگ و بره و آب و خوردن بره شده است، و باید دریافت که اینان برای برخورد و توقیف با مطبوعات بطور خاص و آزادیهای سیاسی و اجتماعی نیاز به بهانه ندارند هرچند نوشته یا کارتونی را بهانه کنند، و اینرا بارها نشان داده اند چون اینان مصداق بارز همین « چشم بندان » هستند مگر نه چرا باید از انتشار چنین کارتونی که هنرمندانه آیه ای از قرآن را به تصویر کشیده است، بترسند؟ و هیاهو بپا کنند؟ و تامرز توقیف آگاهی به پیش روند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *