ارزیابی عملکرد طرح مسکن مهر

هزینه مسکن به عنوان یک نیاز و کالای اساسی در سبد هزینه خانوارهای ایرانی سهمی قابل توجه دارد و از اینرو قاطبه هموطنان ترجیح می دهند خود مالک مسکن باشند تا مستاجر. علت این امر را باید در نوع نگاه خانوارها به کالای مسکن در کشورمان هم به‌عنوان یک کالای اساسی و هم به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای و دارایی دانست و به هر حال شرایط اقتصاد ایران بازار نسبتا پررونقی را برای این کالا در بیش از پنج دههء گذشته فراهم آورده است به گونه‌ای که فعالان این بازار هرگز ضرر نکرده‌اند هرچند با فراز و فرودهایی روبرو بوده اند.

در شرایط اقتصاد ایران بازار مسکن در مقایسه با بقیهء بخش‌های اقتصادی فعال‌تر بوده است بدلیل زودبازده بودن و امنیت نسبی، واز اینرو بخش خصوصی بیشترین نقش و سهم را دراین عرصه داشته است  اما با همهء این احوال، تولید سالانه مسکن پاسخگوی نیازهای روبه‌رشد جمعیت کشور به ویژه در سال‌های اخیر نبوده و در گذر زمان بر دامنهء شکاف عرضه و تقاضا در این بخش افزوده شده است. برای این‌که تصویر روشن‌تری از این وضعیت ارایه شود، به نتایج سرشماری عمومی مسکن و نفوس در سال ۱۳۹۰ دراین باره اشاره می کنم.

برپایه نتایج اعلامی  تعداد خانوار سرشماری شده کشور در سال ۱۳۹۰ برابر ۲۱ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۶۴۷ خانوار بوده است. یادآور می شود در سال ۸۵ تعداد خانوارهای کشور ۱۷ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۷۷۱ خانوار بوده است. نکته قابل توجه در نگاه به نتایج سرشماری های انجام شده در کشور کوچک شدن بعد خانوارطی چهار دهه گذشته است بگونه ای که در سال ۵۵ در هر خانوار بطور متوسط ۵ نفر زندگی می‌کردند که این تعداد در سال ۸۵ به ۴ نفر و در سال ۹۰ به ۳٫۵۵ نفر کاهش یافه است.

در سال ۸۵ به میزان ۱۵ میلیون و ۸۵۹ هزار واحد مسکونی در کشور وجود داشته، که در سال ۹۰ به میزان ۱۹ میلیون و ۹۵۴ هزار و ۷۰۸ واحد مسکونی افزایش یافته است. این به معنای تولید مسکن متوسط سالانه ۸۲۰ هزار واحد مسکونی در ۵ سال بین دو سزشماری است. درعین حال این آمار بیانگر آن است که در سال ۹۰ در مقایسه با تعداد خانوارهای موجود حدود ۱۲۳۱۰۰۰ واحد مسکونی کسری وجود داشته است.

در سال ۸۵ معادل  11 میلیون خانوار در سال ۸۵ مالک مسکن بودند، که در سال ۹۰ مالکان به ۱۱ میلیون و ۸۷۵ هزار نفر افزایش یافته است. و یک میلیون و ۵۸۵ هزار نفر در سال ۹۰ در منازل رایگان زندگی می‌کرده اند،

برپایه همین نتایج اعلام شده ۹۹٫۵ درصد جمعیت کشور در واحدهای استاندارد و معمولی آپارتمانی ساکن هستند، جمعیت ساکن آپارتمان ۳۰ درصد بوده، و در سال ۹۰ حدود ۹۵ درصد به صورت تک خانواری و حدود ۴ درصد نیز به صورت دو خانواری زندگی می کرده اند که این موضوع نشان می دهد در ایران خانواده‌‌ها در حال تفکیک هستند. میانگین تعداد اتاق در اختیار خانوار در سال ۹۰ به میزان ۲٫۹۸ اتاق بوده است.

برپایه آمار اعلامی سازمان ثبت احوال کشور در سال ۱۳۹۰ تعداد ۸۷۴۷۹۲ ازدواج در کشور انجام گرفته است. اگر نیاز به تولید مسکن سالانه را به همین میزان بعلاوه جبران کسری و بازسازی واحدهای مسکونی قدیمی و فرسوده بدانیم به رقمی حدود حداقل ۱.۳ الی ۱.۵ میلیون تولید واحد مسکونی درهرسال می رسیم تا بتواند رفع کننده نیازتقاضای مسکن در سالهای پیش رو باشد. البته با این تبصره که در این رابطه از بحث در باره کیفیت ساخت مسکن، به ویژه درحاشیه شهرها و روستاها، که با رخداد یک زلزله ۵ ریشتری زیر و رو می شود، صرفنظر شده است.

 از کنار هم نهادن این اخبار و گزاره‌ها نتیجه‌ای گرفته می شود که مسالهء « مسکن » از مسایل کلیدی اقتصاد ایران در حال و آینده خواهد بود و دست‌اندرکاران ادارهء حکومت باید برای حل این مساله برنامه‌ریزی داشته باشند. نتیجهء دوم آن‌که ظرفیت تولید مسکن در کشور باید افزایش یابد.  نتیجهء سوم اینکه الگوی تولید مسکن باید تغییر یابد.  نتیجهء چهارم بازار اجارهء مسکن باید گسترش یابد و… اما آیا این اتفاقات با توجه به ساختار موجود تصمیم‌گیری و ادارهء کشور می‌تواند اتفاق بیفتد؟

بررسی عملکرد دولت احمدی نژاد در زمینه مسکن حاکی از نداشتن یک برنامه روشن و تعریف شده دراین باره است چراکه دردولت نهم با افزایش نقدینگی ناشی از تزریق ریال درآمدنفتی به اقتصاد از یکسو، و پرداخت وام برای خرید مسکن بیکباره قیمتها در بازار مسکن سیر صعودی بخود گرفت و از سال ۸۵ تا ۸۷ قیمت واحدهای مسکونی بطور متوسط دو تا سه برابر افزایش یافت، و در واکنش به این وضعیت دولت این بار سیاست انقباضی و قطع پرداخت وام را در پیش گرفت که پیامدش رکود در ساخت و ساز و بازار مسکن بود. در پی این تجربه و با توجه به فضای انتخاباتی بود که احمدی نژاد طرح پر سر و صدای « مسکن مهر » را اعلام نمود و قول داد با اجرای این طرح نیازتمام متقاضیان مسکن تا پایان کار دولتش پاسخ داده شده و دیگر کسی بی مسکن نماند. برای اجرای این طرح رئیس دولت گفت درصدد است تا هر سال دو میلیون واحد مسکونی در کشور بسازد، و وزیر مسکن و شهرسازی هم سخن از ساخت یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد مسکونی (۱۲۵۰ هزار واحد در شهرها و ۳۰۰ هزار در روستاها) گفت.

اینکه آیا در زمانی که این دولتمردان از این طرح سخن می گفتند و وعده می دادند بر این نکته آگاه بودند که چگونه می‌توان در عرض یک‌سال ظرفیت تولید مسکن در کشور را به ۲ برابر بیشتر افزایش داد؟ آیا منابع سرمایه‌ای، نیروی انسانی ،مصالح ساختمانی و … در این حد و اندازه وجود دارد؟ و آیا دولت باید خود متولی و سازندهء مسکن شود؟ و…هنوز جای سئوال و ابهام دارد اما به نظرم دولت در تشخیص مسالهء « مسکن » و ضرورت تولید آن‌ مانند هر کارشناس این عرصه راه درست رفته است ولی در راه‌ حل راه اشتباهی رادرپیش گرفته است و آن دولتی کردن ساخت « مسکن » است. همچنانکه پیشترآمد در جامعهء ما انگیزه‌های کافی در بخش خصوصی و شهروندان برای ساخت و تولید مسکن وجود دارد به‌شرطی که راه سرمایه‌گذاری و تولید در این بخش به آسان‌ترین وجه بروی آن‌ها گشوده باشد و این‌گونه نباشد که برای ورود به این عرصه باید از خوان‌ها و موانع فراوان اداری و… بگذرند. بزرگ‌ترین خدمتی که دولت می‌توانست برای رونق بخشی به این بخش کند کنار زدن این موانع و خوان‌ها و بسترسازی بازار سرمایه و مسکن بود که انجام نشد و از اینروست که مساله « مسکن » همچنان به عنوان معضلی اجتماعی در کشور خودنمایی کرده و چشم اندازی روشنی برای حل آن دیده نمی شود.

برای « ارزیابی عملکرد طرح مسکن مهر » هرچند تاکنون آمار درست و درمانی از سوی دولت به رغم همه تبلیغاتی که دراین باره شده و می شود،ارائه نشده است اما از بحث تحقیق و تفحصی که اخیرا در مجلس مطرح شده است بخوبی می توان عدم موفقیت آنرا دریافت. به گزارش ایسنا،‌ در مورد طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی رئیس و نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفته اند یکی از محورها در باره منابع بلوکه شده بانکی در اجرای طرح « مسکن مهر » است چراکه مسوولان بانک مرکزی در گزارش خود به کمیسیون برنامه و بودجه از بلوکه شدن حجم عظیمی از منابع بانکی در اجرای « مسکن مهر » پرده برداشته و این موضوع را دلیل ناتوانی نظام بانکی برای پرداخت تسهیلات به سایر بخش‌های اقتصادی به ویژه بخش تولید اعلام کرده اند.

براساس اعلام بانک مرکزی میزان اعتبارات مستقیم بانک مرکزی به طرح « مسکن مهر » در سال‌های ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ به ترتیب ۲۴ هزار، ۱۶ هزار و ۱۹ هزار میلیارد تومان بوده که مجموع آن حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌شود.

براساس اعلام بانک مرکزی تا پایان سال ۱۳۸۹ از مجموع ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته به طرح « مسکن مهر » تنها هفت هزار میلیارد تومان معادل ۱۱ درصد آن توسط بانک مسکن جذب شده است.

همچنین در سال ۱۳۸۹ به موجب تصویب نامه هیات وزیران مجوز انتشار ۷۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت طرح « مسکن مهر » توسط بانک مسکن صادر شد که تا پایان اسفند ماه سال ۱۳۸۹ پنج هزار میلیارد تومان آن به فروش رسید.

براین اساس، طبق آمار عملکرد طرح « مسکن مهر » از ابتدای اجرای این طرح تا پایان اسفندماه ۱۳۸۹ برای یک میلیون و ۴۱۱ هزار واحد مسکونی در کل کشور قرارداد ساخت منعقد شده که از این تعداد یک میلیون و ۱۷۷ هزار واحد مسکونی در مرحله پی‌سازی و بعد از آن قرار گرفته‌اند. از کل واحدهای دارای قرارداد ساخت ۶۶۸ هزار واحد در مراحل اسکلت و ثبت و بعد از آن قرار دارند.همچنین طبق این گزارش، نسبت واحدهای در مراحل نهایی ساخت به کل واحدهای دارای قرارداد ساخت ۴۷ درصد بوده است.

دلیل دیگر شکست اجرای طرح « مسکن مهر » را می توان در افزایش شاخص قیمت مسکن و اجاره بها در سال گذشته و جاری مشاهده کرد که افزایشی بیش از ۵۰ درصد داشته است و با وضعیتی که هم اکنون در بازار سرمایه وجود دارد و با نقدینگی بالا ، که از زمره دلائل افزایشش تزریق همین ۶۰۰۰۰ میلیارد تومان منابع بانکی برای اجرای طرح « مسکن مهر » به بازار بوده است، احتمال این روند افزایشی وجود دارد، به ویژه اگر سیاست هایی برای کنترل بازار ارز و طلا  تمهید و اجرا شود.

خلاصه اینکه در « ارزیابی عملکرد طرح مسکن مهر » می توان نتیجه گرفت که مثل دیگر طرح ها و وعده های احمدی نژاد در نیمه راه و ناکام مانده در حالیکه دولتش رو به پایان است، وبه رغم وعده او برای حل مشکل « مسکن » خانوارها تا پایان دولتش، همچنان حداقل ۲ تا ۳ میلیون خانوار ایرانی با مشکل « مسکن » درگیر و مواجه خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *