تحلیلی بر یک نظر سنجی

پایگاه اطلاع رسانی جرس یک نظر سنجی با این سئوال که :” چشم‌انداز جنبش سبز را در غلبه بر استبداد چگونه ارزیابی می کنید؟” بمدت پنج هفته در معرض نظرخواهی گذاشت و در این مدت ۱۲۸۹۰ کاربر در این نظرسنجی شرکت و به گزینه مورد نظر خود رای دادند. آنچه در ادامه آمده، تحلیلی براین نظرسنجی است:

در ابتدا یادآور می شود که هرچند تعداد رای دهنده در این نظر سنجی قابل توجه می باشد اما نمی توان آنرا جامعه آماری مطلوب برای تعمیم دهی نتیجه بدست آمده به جامعه ایران قلمداد کرد چراکه برپایه انتشاراخیر نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۰ ضریب نفوذ اینترنت نسبت به کل جمعیت در ایران ۱۵ درصد و برای جمعیت بالای ۱۵ سال حدود ۳۰ درصد می باشد، و بخشی از پاسخگویان به نظرسنجی جرس نیزکاربرانی هستند که در خارج از کشور بسر می برند، اما امتیاز این جامعه آماری آن است که بازتاب دهنده نظر افرادی است که از سطح سواد و دسترسی خوب به اینترنت برخوردارند و بگونه‌ای اهل فعالیت سیاسی و پیگیراخبار و حساس نسبت به وضعیت جامعه و روند تحولات درونی آنند، و از اینرو نتیجه این نظرسنجی را می توان با تسامح به جمعیت ایران تعمیم داد، وبه تبع می تواند برای فعالان سیاسی درعرصه عمومی و به ویژه همراهان جنبش سبز و ایضا مقامات حاکم در کشورمان قابل توجه و تامل برای سیاستگذاری و نحوه مواجهه با واقعیت جامعه کنونی ایران باشد. دراین نظر سنجی :

۱- ۳۵ در صد از پاسخگویان (۴۵۱۱ نفر) به گزینه جنبش سبز ” توفیق نخواهد یافت.” رای داده اند، و این به معنای آن است که یک سوم جمعیت ایران چشم اندازی برای تغییر و پیروزی جنبش سبز نمی بیند. اینها را در یک قالب کلی می توان محافظه کاران لقب داد و حداکثر نیرویی دانست که حاکمیت موجود اقتدارگرا می تواند روی آن برای ادامه کارش حساب کند. جالب اینکه در برآوردی که توسط منابع مستقل و حامی جنبش سبز در مورد درصد افرادی که در انتخابات مجلس نهم رای دادند، انجام گرفته به رقمی مشابه این رقم دست یافته اند، و با توجه به اینکه حاکمیت تاکنون حاضر نشده است آمار ریز و تفکیکی حوزه‌های انتخاباتی را منتشر کند قطعا رقم اعلام شده رسمی از میزان مشارکت مردم در انتخابات ۳۰ درصد بیشتر از رقم واقعی رای دهندگان(حدود ۳۵ درصد) است.

۲- ۱۳.۵ درصد از پاسخگویان (۱۷۴۴ نفر) گزینه جنبش سبز ” در کوتاه مدت (۱ تا ۳ سال) موفق می‌شود. ” را انتخاب کرده اند، و این به معنای آن است که کمترین تعداد و جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر در ایران به پیروزی کوتاه مدت جنبش باور دارند.

۳- ۱۸ درصد از پاسخگویان (۲۳۲۹ نفر) به گزینه جنبش سبز ” در میان‌مدت (۳ تا ۵ سال) موفق می‌شود. ” رای داده اند، و این به معنای آن است که جمعیتی حدود ۱۳.۵ میلیون نفر در ایران به پیروزی میان مدت جنبش باور دارند.

۴- ۳۳.۴ درصد از پاسخگویان (۴۳۰۶ نفر) گزینه جنبش سبز ” در بلند مدت (۵ تا ۱۰ سال) موفق می‌شود. ” را انتخاب کرده اند، و این به معنای آن است که جمعیتی بیش از ۲۵ میلیون نفر در ایران به پیروزی بلند مدت جنبش باور دارند. به عبارت روشن بیشترین جمعیت باورمند به تغییر و پیروزی جنبش سبز در این گزینه جای دارند اما آنرا در افقی بلندمدت می بینند، در برابر جمعیتی بیش از ۲۳.۵ میلیون نفر که پیروزی جنبش و انجام تغییر را در کوتاه و میان مدت ممکن می دانند.

۵- اما نکته اساسی و نتیجه مهمی که از این نظر سنجی می توان گرفت اینکه دوسوم جمعیت ایران (۶۵ درصد) باورمند به تغییرند اما انجام آنرا در زمانی از یک تا ده سال ممکن می دانند، و این نیرویی است که جنبش سبز و اصلاح طلبان می توانند به عنوان پایگاه اجتماعی خود بر روی آن محاسبه نمایند، و البته اینرا می شود از تحلیل آماری نتایج انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز بدست آورد. از آنجا که در این نظرسنجی بیشترین جمعیت متعلق به گزینه پیروزی جنبش در بلندمدت است بنابراین فعالان جنبش سبز باید نگاه سیاستگذاری‌شان عمدتا معطوف به این موضوع باشد و اینکه با صبر و استقامت و آگاهی بخشی راه را ادامه دهند تا سوگیری این جمعیت را به گزینه میان مدت بکشانند، چراکه سوگیری جمعیتی که به گزینه کوتاه مدت باورمندند خودبخود با گزینه میان مدت هم همساز است، و با سیاستگذاری صحیح می توان از طریق تمرکز نیروها در گزینه میانی امکان پیروزی جنبش سبز را در میان مدت فراهم آورد.

۶- در پایان این تحلیل لازم است به این نکته اشاره شود که یک سوم جمعیت ایران (جمعیتی بیش از ۲۶ میلیون نفر) به هرحال توفیقی برای جنبش سبز و به تبع آن انجام تغییر در کشور نمی بینند، طبعا اینها طیفی از مخالفان با هرگونه تغییر و حافظان وضع موجود تا بی‌تفاوتها و ساکتان را تشکیل می دهند، و وظیفه همراهان جنبش سبز و اصلاح طلبان است که با آگاهی بخشی در جامعه تا آنجا که ممکن است افراد این جمعیت را به انجام تغییر در جامعه باورمند و همراه سازند. قطعا هرگونه تغییری بخواهد در کشورمان انجام گیرد به نقش این نیرو بستگی دارد، چرا که در جریان گذار به دموکراسی قرار نیست هیچ نیرویی از جامعه حذف شود بلکه هنر نیروهای سبز و دموکراسی خواه در این است که بتوانند همه افراد جامعه را قانع سازند که پایبندی به قواعد دموکراتیک به نفع همه افراد جامعه است و همگان می توانند در بازی دموکراسی مشارکت و رقابت نمایند، و حتی آنانی که باوری به دموکراسی و قواعد بازی‌اش ندارند درعین حال می توانند از مزایای بازی دموکراتیک بهره مند شوند و در هر حال به عنوان اقلیت از همه حقوق قانونی برخوردار باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *