یک مقایسه آماری

اینروزها آقای احمدی نژاد سخت در تلاش است تا اثبات کند دولتش به قول ها و وعده هایش مبنی بر بردن نفت به سر سفره های مردم عمل کرده است و برای اینکار با ارائه آمارو ارقام نادرست و آسمون و ریسمون بافتن می خواهد نارکارآمدی های دولتش را بپوشاند در حالیکه این دولت بر پایه آمار منتشره توسط بانک مرکزی زیر نظر همین دولت به رغم برخورداری از بیشترین درآمد نفتی طی سی سال گذشته ( بیش از ۴۰ درصد یعنی حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از ۷۳۰ میلیارد دلار در آمد حاصله ) در چهار سال گذشته و هزینه آن حتی در مقایسه با چهار سال دوم آقای خاتمی نه تنها نتوانسته است محصول بهتری برای اقتصاد ایران ببار آورد بلکه روند غالفب شاخص های اقتصادی کشور منفی و بدتر شده است همانند نرخ تورم و بیکاری و توزیع درآمد .

      برای اینکه درامدی نفتی که در اختیار این دولت قرار گرفته است در مقایسه با دولت های پس از انقلاب سنجیده شود یاد آور می شوم : درآمد دهه اول انقلاب ۱۴۶ میلیارد دلار بوده است که ۱۱۰ میلیارد دلار آن به دوره دولت مهندس موسوی تعلق دارد . درامد دولت هاشمی در سلا های ۶۸-۷۵ برابر ۱۲۶ میلیارد دلار بوده است ، درامد هشت سال دوره خاتمی ۱۷۲ میلیارد دلار بوده که ۱۴/۸ میلیارد دلار آن در حساب ذخیره ارزی تحویل دولت نهم شده و بنابراین درآمد در اختیار دولت خاتمی ۱۵۸ میلیارد دلار بوده است ، و درامد حاصله از فروش نفت و گاز درچهار سال ۸۴  -87 دولت احمد نژاد بالغ بر ۲۸۳ میلیارد دلار شده که با جمع ۱۴/۸ حساب ذخیره بالغ بر ۲۹۸ میلیارد دلار در اختیار این دولت قرار گرفته است اما حاصل عملکرد در مقایسه با دولت های گذشته چه بوده است ؟ این سئوالی که همه ما وظیفه داریم بدان فکر کنیم و از آقای احمدی نژاد بپرسیم با این کارنامه چگونه می خواهد دوباره رئیس جمهور شود ؟ و اگر شود چه بلایی برسر ایران خواهد آمد ؟

     توضیح ضروری اینکه هرکس به این آمار و ارقام شک دارد می تواند مستقیما به سایت بانک مرکزی و گزارشات منتشره در آن مراجعه فرماید تا دریابد این آماری برگرفته از گزارشاتی است که همین دولت منتشر کرده است هرچند که با بسیاری از اعداد و ارقامی که اینروزها آقای احمدی نژاد اعلام و تبلیغ می کند همخوانی ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *