موج سبز در اصفهان

دیروز موج سبز شهر اصفهان را پوشانده بود . تمام میدان امام اصفهان و خیابان های اطراف آن زیر پای موج سبزی که طرفداران مهندس موسوی برای ریاست جمهوری آفریده بودند ، رفته بود . حضور خیل عظیم جوانانی که برای شنیدن سخنان آقای خاتمی آمده بودند و شور و هیجان آنان وصف ناشدنی بود . من در روزهای انقلاب و پس از آن بارها و بارها حضور انبوه مردم را در این میدان به چشم دیده ام اما جمعیتی که دیروز آمده بود به لحاظ فشردگی و ترکیب و تعداد واقعا شگفتی آفرین بود به ویژه همه با انگیزه و داوطلبانه از اطراف و اکناف اصفهان آمده بودند و همانند تجمع های حکومتی و دولتی که همه امکانات عمومی بکار گرفته می شود تا جمعیتی جمع شوند ، نبود و یک ریال از جیب حکومت صرف آنها نشده بود .هرچه بود از خود مردم بود و من خوشحال شدم که حضرت آیت الله طاهری این عالم مبارز و روحانی زجر کشیده و آزاده که سالهاست مورد بی مهری اقتدارگرایان حاکم است وبه بهانه  بیماری خانه نشین شده است و از هر گاهی و به مناسبتی مواضع خود را در انتقاد از وضع موجود بیان می کند در این تجمع حاضر شد تا با چشم خود ببیند که به رغم حاکمیت یکدست اقتدارگرایان و تلاش آنان برای بستن راههای تنفسی جامعه ، خیل عظیمی از مردم مسائل را بخوبی متوجه هستند و به محض اینکه راه تنفسی پیدا کنند عدم رضایتشان را از وضع موجود اعلام می کنند و نشان می دهند با روحانیونی همچون او هنوز همراهند . او دیروز از دیدن این جمعیت به وجد آمده بود و درمی یافت که پیام های او شنیده شده و راه برای تغییر و تحول باز است و…

آقای خاتمی سخنان قاطع و خوبی را در رابطه با نقد عملکرد دولت احمدی نژاد بیان داشت و از حاضران خواست که برای تغییر این وضعیت موجود و قرار دادن کشور در مسیر توسعه به آقای موسوی رای دهند که بارها و بارها گفته های او با تایید حاضران همراه بود . پس از اتمام سخنرانی او سیل جمعیت سبز علامت به خیابان های اصفهان در همه سو روانه شد و تاساعت ها همه شهر را درگیر ترافیک کرد . حامیان احمدی نژاد که عرصه را برخود تنگ دیده بود بصورت دسته های چند نفری در گوشه و کنار شهر حضور خود را با برخی رفتار های نادرست و بعضا خشن ( همان رفتار اقتدار گرایانه معمول این جریان ) به نمایش گذاشته بودند اما اصفهانی ها برپایه همان قاعده معروف تو آنور جوی ، من اینور جوی ، … با اینها درگیر نمی شدند و از کنار آنها می گذشتند . اصفهان این بار برخلاف سال ۸۴ چهره واقعی خود را به نمایش خواهد گذاشت و نشان خواهد داد که اکثریت مردم این شهر بر چه منهجی مهر تایید می زنند و ظاهرا دیروز آنانی که آمده بودند می خواستند قصور عدم مشارکت خود در انتخابات ۸۴ را جبران نمایند!

من حدود ساعتان یک نیمه شب به فرود مهرآباد رسیدم اما به دلیل شبگردی حامیان موسوی و گروه های تجمعی احمدی نژاد در برخی نقاط خیابان انقلاب و راهبندان توسط آنها ساعت سه به منزل رسیدم . اینروزها حال و هوای جامعه مثل روزهای انقلاب شده است با این تفاوت که غالب مردم به انتخابات و راهی مسالمت آمیز برای تغییر در اداره کشور می اندیشند و کسی به فکر انقلاب از گونه سال ۵۷ نیست . جدای از برخی بداخلاقی ها و حرکات خشن و برخورد ها جامعه ما در اینروزها ظرفیت تازه ای از دموکراسی و تحمل و مدارا را به نمایش گذاشت و اینکه اگر نیروهای اقتدارگرا بگذارند و از ابزارهای سرکوب استفاده نکنند جامعه ما می تواند راه تازه ای را بروی خود باز نماید و به پیش رود . به نظرم باز کردن این فضا و بحث ها و مناظره های انجام شده و حضور مهندس موسوی با گفتمان اصلاحی تازه موجبات آشتی خیل عظیمی از جوانان جامعه ما را با انقلاب اسلامی و نظام فراوان آورد و همه آنانی که دل در گرو انقلاب و نظام و آینده ایران دارند باید این فرصت را قدر بدانند و به درستی از آن بهره برداری کنند و در این میان بار مسئولیت سنگینی بر دوش موسوی و یاران او پس از پیروزی در انتخابات افتاده است که باید به لوازم و لواحق آن متفطن باشند . به نظرم آقای احمدی نژاد و حامیانش که با گفتمان و رفتار خاصی در این چهار سال کشور را به نا کجا آباد کشاندند و این چنین عکس العملی را بوجود آوردند اگر بواقع به انقلاب و نظام باور دارند و در پی قدرت و…نیستند باید از شکست خود عبرت بگیرند و بدانند که رویارویی با اکثریت مردم با هر منطقی توجیه ناپذیر است و آنها باید با پذیرش شکست به اصلاح تفکر و رویه خود بپردازند تا شاید دوباره این فرصت را بیابند که به میدان انتخابات بیایند . من فکر می کنم مردم ایران اینروزها در حال انجام کاری هستند که کشورشان را در مدار دموکراسی و توسعه و پیشترفت قرار دهد و تجربه اینروزها نشان داد که ایران ظرفیت بسیار بالایی دارد و نتیجه انتخابات پیروزی اندیشه مردمسالارانه و تمرین آن است پس پیش بسوی صندوق های رای و انتخابی که فردایی بهتر و آینده ای نیکوتر برای همه ایرانیان بسازد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *