این انتخابات بسیار مهم است

میزگردی با عنوان « سیاست خارجی و انتخابات ریاست‌جمهوری دهم» در جبهه‌ی مشارکت ایران اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، ‌در این نشست، رجبعلی مزروعی، نماینده‌ی مجلس ششم و عضو جبهه‌ی مشارکت طی سخنانی گفت: در سال ۸۲ نظام تصمیم‌گیری کشور بعد از سال‌ها تجربه به این نتیجه رسید که ما باید به تبیین جایگاه ایران در منطقه و جهان بپردازیم و ببینیم کجا هستیم و باید به کجا برویم. بر این اساس در دولت آقای خاتمی مباحثی سامان داده شد که بعدا در قالب سند چشم‌انداز بیست‌ساله در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث و تصویب قرار گرفت و بر پایه‌ی این سند افق حرکتی جمهوری اسلامی در ۲۰ سال آینده ترسیم شد

وی افزود: پس از آن‌که مجمع تشخیص مصلحت نظام این سند را تصویب و رهبری آن را تایید کرد، سند چشم‌انداز مبنای نوشتن برنامه‌ی چهارم توسعه شد و در قالب این سند قرار بود از طریق برنامه‌ی چهارم بتوانیم به اهداف پیش‌بینی شده دست پیدا کنیم؛ یعنی در سال ۱۴۰۴ پس از اجرای چهار برنامه‌ی توسعه به قدرت برتر منطقه‌ای تبدیل شویم.

مزروعی ادامه داد: یکی از محورهای اصلی برنامه‌ی چهارم توسعه، تعامل فعال با اقتصاد جهانی است؛ یعنی برای دستیابی به جایگاه برتر باید تعاملی سازنده در محیط پیرامونی داشته باشیم. در این قانون ماده‌ی ۱۵۷ دولت را موظف می‌کند هر ساله یک گزارش نظارتی ارائه دهد، اما در چهار سال اخیر چنین کاری انجام نشده و تنها مجمع تشخیص مصلحت نظام وظیفه‌ی نظارتی خود را در قالب گزارشی با عنوان وضعیت اقتصادی اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در مقایسه‌ی با کشورهای آسیای جنوبی شرقی تهیه کرده است.

مزروعی افزود: در سال ۸۴ و ۸۵ که برنامه‌ی چهارم اجرا می‌شد عملکرد دولت متاسفانه به گونه‌ای بود که نه تنها جایگاه ما ارتقا پیدا نکرد، بلکه کاهش هم یافت، با در نظر گرفتن این که درآمد نفتی کشور در آن سال‌ها افزایش یافته بود.

این عضو شورای مرکزی جبهه‌ی مشارکت در بخش دیگری از سخنانش انتخابات ریاست‌جمهوری دهم را فرصتی برای بازنگری در وضع موجود خواند و گفت: این انتخابات بسیار مهم است و باید ببینیم چگونه می‌توان از آن استفاده کرد تا کشور به مسیر سند چشم‌انداز بازگردد و جایگاه ایران ارتقا پیدا کند.

وی در تشریح دیدگاه‌های میرحسین موسوی افزود: گفتمان آقای احمدی‌نژاد یک گفتمان اقتصادی بود با درآمد هنگفت نفتی ، اما متاسفانه وضع اقتصاد کشور امروز به اینجا رسیده، در حالی که آقای مهندس موسوسی هشت سال در زمان جنگ شرایط ایران را به گونه‌ای پیش برد که نه تنها مردم با کمترین مشکلات اقتصادی مواجه بودند بلکه از شورای امنیت نیز توانست قطعنامه‌ای به نفع ایران یعنی قطعنامه‌ی ۵۹۸ را بگیرد، اما در این چهار سال ما با چهار قطعنامه در شورای امنیت مواجه شدیم، آن هم در شرایطی که نه جنگی وجود دارد و نه مشکل دیگری؛ بنابراین باید گفت تدبیر در سیاست خارجی می‌تواند ما را از شرایط جنگی خارج کند و بی‌تدبیری ما را به شرایط جنگی ببرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در ادامه‌ محسن امین‌زاده معاون آسیا و اقیانوسیه وقت وزارت امور خارجه در تحلیل خود از تاثیر سیاست خارجی بر انتخابات ریاست‌جمهوری دهم گفت: ایران در دو دهه‌ی گذشته در معرض فرصت‌های عجیبی قرار گرفته است. از فروپاشی شوروی که ایران را از یک ابرقدرت در همسایگی خود که سه قرن در مسائل داخل ایران دخالت می‌کرد رها کرد و سقوط صدام و طالبان که از سوی دیگر اخلال‌گری در امنیت ملی ایران از بین رفت؛ چنان‌که امروز ایران به بزرگترین بازیگر منطقه‌ای بدل شده و نقشی مهم‌تر از روسیه در منطقه ایفا می‌کند و با نفوذ زیادی که دارد می‌تواند فعالیت‌های سیاسی نیز داشته باشد. ایران حتی در حوزه‌ی آسیای میانه می‌تواند نقش بی‌سابقه‌ای داشته باشد و جهان به این نقش ایران نیازمند است.

وی افزود: دنیا می‌خواهد سهم و نقش ایران را در فرصت‌های جهانی بپذیرد. این فرصت‌ها از قدرت نفت ، انرژی ، نیروی انسانی و ساختار جغرافیایی تشکیل شده و ایران را در وضعیت بسیار بی‌نظیری قرار داده است و اگر می‌بینیم امروز صحبت از جنگ نمی‌شود به خاطر این نیست که ایران از فرصت‌ها استفاده می‌کند، بلکه باید گفت متاسفانه از بسیاری از فرصت‌ها استفاده نکرده و برخی از آنها را بر باد داده است؛ البته در عرصه‌ی بین‌المللی هنوز فرصت باقی است.

معاون آسیا و اقیانوسیه وقت وزارت امور خارجه در ادامه گفت: در دولت آقای خاتمی در سال ۸۰ تا ۸۴ ایران کشوری قدرتمند شد.

امین‌زاده در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که انتخابات آینده ایران یکی از مهمترین انتخاب‌ها پس از انتخابات آمریکا در جهان محسوب می‌شود، اظهار کرد: باید توجه داشت که تاثیر این انتخابات تنها بر ایران نیست بلکه تاثیری چشمگیر در عرصه‌ی بین‌المللی می‌تواند داشته باشد؛ بنابراین امیدوارم مدیریت آینده نه تنها بتواند این شرایط را بازسازی کند، بلکه از فرصت‌های باقی‌مانده نیز بیشترین استفاده را ببرد.

وی افزود: در دولت گذشته یعنی دولت آقای خاتمی صنعت هسته‌یی بنا شده بود و این امکان فراهم شد که ایران خود را در جایگاه هسته‌یی ببیند؛ یعنی زمانی که دولت نهم امور را تحویل گرفت این صنعت پایه‌گذاری شده بود و در واقع باید گفت سهم این دولت روشن نگاه داشتن خط تولید آن چیزی است که در دولت آقای خاتمی بنا شده بود.

امین‌زاده ادامه داد: افتخار هسته‌یی بودن در آغاز دولت آقای خاتمی امری باورنکردنی بود، اما پس از هشت سال در نتیجه‌ی اعتمادسازی این باور محقق شد و یکی از دلایلی که در آن زمان برای ۱۶۴ سانتریفیوژ راه‌اندازی شده جشن نگرفتیم این بود که درایت دولت تصمیم گرفت که این موضوع جنجالی نشود؛ یعنی سیاست این بود که با اعتمادسازی و بدون هیچ زمینه‌ای هسته‌یی شویم و دولت مانع تبلیغات خنثی‌کننده شد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وقت وزارت امور خارجه با بیان این‌که در دولت آقای خاتمی UCF اصفهان راه‌اندازی و تکمیل شد ادامه داد: روزی که آقای خاتمی دولت را تحویل داد مرکز UCF اصفهان تولید می‌کرد، در حالی که روز اولی که می‌خواستیم آن را بنا کنیم تنها یک سوله بود و دولت ایران در آن زمان می‌خواست حساسیت جهان را کاهش دهد. هنر سیاست خارجی دولت باید جلوگیری از نگرانی‌های تهدیدکننده باشد و نباید اجازه دهد که اجماع جهانی علیهش صورت بگیرد.

در ادامه جلسه یکی از حاضران به امین‌زاده گفت: در زمانی که شما در وزارت امور خارجه بودید شهادت دوست عزیزم آقای صارمی و چند نفر از جوانان دیگر اتفاق افتاد، چگونه می‌گویید که ایران در آن زمان امنیت داشت؟

امین‌زاده در پاسخ گفت: در زمان این اتفاق یعنی شهادت شهید صارمی من مسوولیتی در حوزه‌ی افغانستان وزارت امور خارجه نداشتم، اما افتخارم این است که این حوزه را در دست گرفتم و توانستیم تمام افرادی را که در آن جنایات دخیل بودند معرفی و بدون آنکه ایران را درگیر مشکلاتی کنیم به مجازات برسانیم.

وی افزود: همواره این سوال را از ما می‌پرسیدند که دولت آقای خاتمی با طالبان خوب بود یا بد؟ پاسخ من این است که پیش از ۱۱ سپتامبر تلاش کردیم بحرانی میان افغانستان (طالبان) و ایران ایجاد نشود، اما پس از این حادثه خیلی‌ها تلاش کردند ما با افغانستان وارد درگیری شویم ، اما افتخار ما در وزارت خارجه این بود که اجازه ندادیم این درگیری اتفاق بیفتد، البته خیلی‌ها کارشکنی می‌کردند و می‌خواستند که این کار رانجام شود، اما وضع به گونه‌ای شد که مقام معظم رهبری نیز وارد موضوع شدند و گفتند افغانستان یک باتلاق است که نباید درون آن افتاد، ما با تکیه بر این گفته‌ی مقام معظم رهبری در وزارت خارجه اجازه ندادیم مرزهای ایران با افغانستان به خطر بیفتد.

امین‌زاده افزود: اگر این درگیری اتفاق می‌افتاد خدا می‌داند چه فاجعه‌ای رخ می‌داد. ما در مرزهای‌مان توانایی کنترل کامل نداریم به دلیل آنکه بسیار گسترده هستند، ما حتی از نیروهای نظامی بهره گرفتیم و تا مرزهای افغانستان رفتیم برای آنکه آنها باور کنند که اگر تهدید باشند ما می‌توانیم مقابله کنیم و پس از آن توانستیم اجماع جهانی علیه افغانستان و جنایت طالبان ایجاد کنیم و جنایتکاران را به اشد مجازات برسانیم.

معاون آسیا و اقیانوسیه وقت وزارت امور خارجه ادامه داد: هشت ماه اولی که حوزه افغانستان را در وزارت امور خارجه تحویل گرفتم کارم حمل جنازه بود که آخرین آن شهید صارمی بود. دولتی که آقای خاتمی تحویل گرفت دارای سیاست خارجی بسیار بحران‌زده‌ای بود، اما ما کنترلش کردیم. در زمان جنگ با افغانستان عده‌ای ماجراجو معتقد بودند حیثیت ملی ایران در درگیری با افغانستان است و همان‌ها پس از آنکه آمریکا به افغانستان حمله کرد می‌گفتند باید به کمک طالبان برویم، اما باز هم ما اجازه ندادیم . افتخار ما در دولت آقای خاتمی این است که نه تنها به حوزه‌ی افغانستان کمک کردیم بلکه ایران را از ماجراجویی‌های عده‌ای که منجر به فاجعه‌ی جنگی می‌شد نجات دادیم. اما امروز حتی برخی در پاکستان هم ادای طالبان را در می‌آورند و دولت باید در این زمینه تدبیر کند.

پرسش دیگری که مطرح شد این بود که چرا در دولت اصلاحات با آمریکا مذاکره نکردید؟

امین‌زاده پاسخ داد: حوزه‌ی مذاکره با آمریکا حوزه‌ی مشخصی بود که به ما اجازه نمی‌داد راجع به مسائل ایران با آمریکا مذاکره کنیم . ما تنها می‌توانستیم درباره بقیه کشورها این مذاکرات را انجام دهیم که انجام دادیم و حاصل آن افغانستان و عراق بود که اگر غیر از این مذاکره می‌کردیم، حتما به تشکیل دولتی غیر از دولت کنونی در افغانستان منجر می‌شد، اما وضعیت افغانستان ناشی از روش ما در مذاکره در چارچوب سازمان ملل بود؛ به گونه‌ای که یک کشور دوست در افغانستان حاکم و به نفع ما تمام شد و پس از آن هم دولت صدام سقوط کرد و شیعیان در عراق حاکم شدند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در این نشست باقریان‌نژاد نماینده‌ی مجلس ششم نیز در میان میهمانان حضور داشت .

وی در سخنانی ابراز عقیده کرد: در هشت سال جنگ نخست‌وزیر ما آقای مهندس موسوی بود. ایشان مورد حمایت امام قرار داشت و به خوبی توانست با نفت هفت دلار کشور را اداره کند . امام(ره) در سال آخر حیات‌شان گفتند چه من میان شما باشم و چه نباشم اجازه ندهید نااهلان بر انقلاب حاکم شوند.

وی هم‌چنین با انتقاد از صدا و سیما گفت: سوال این است که چرا صدا و سیما انتخابات آمریکا را پخش می‌کند اما از آقای مهندس موسوی به عنوان کاندیدا حرف چندانی به میان نمی‌آید و از انتخابات ایران صحبتی نمی‌کند؟

به گزارش خبرنگار ایسنا، در ادامه جلسه پرسش دیگری توسط حاضران مطرح شد با این مضمون که سیاست خارجی دولت آینده چه در عرصه‌ی بین‌المللی و چه در داخل نسبت به افکار عمومی باید چگونه باشد و دیدگاه آقای مهندس موسوی در سیاست خارجی چیست؟

مزروعی در پاسخ گفت: سیاست خارجی دولت آینده قطعا باید تنش‌زدایی باشد. این را آقای مهندس موسوی هم عنوان کرده؛ در واقع ایشان می‌خواهند سیاست خارجی آقای خاتمی را ادامه دهند که البته در روزهای آینده برنامه‌ی ایشان به طور مشخص در اختیار افکار عمومی قرار می‌گیرد.

آخرین پرسشی که مطرح شد این بود که آیا دولت آینده باید غنی‌سازی اورانیوم را تعلیق کند یا ادامه دهد؟

مزروعی پاسخ داد: طبیعی است که تصمیم‌گیری درباره‌ی این موضوع به شرایط آینده‌ی کشور برمی‌گردد، اما همچنان که گفتم سیاست آقای موسوی تنش‌زدایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *