گزارش یک مناظره

توضیح ضروری : روزچهارشنبه ۹ اردیبهشت در دانشکده خبر وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران مناظره ای بین بنده و آقایان رسایی راهیافته اصولگرا به مجلس هشتم و گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی برگزار شد که بنظرم بازتاب اخبار این مناظره در رسانه ها ، با توجه به اینکه محل این مناظره دانشکده ای بود که محل آموزش خبرنگاران است و همچنین حضور غالب دانشجویان این دانشکده و خبرنگاران رسانه ها ، می تواند در انطباق با اصل مطالب مطرح شده در مناظره (که آنرا می توان از نوار ضبط شده پیاده کرد ) به عنوان یک متن آموزشی برای خبرنگاری مورد استفاده قرار گیرد چراکه هیچیک از اخبار منتشره در رسانه ها قادر به انعکاس درست فضای مناظره و مطالب مطروحه نیست . شاید سرعت عمل و یا جدا کردن گفته های هر فرد باعث این اقدام شده است اما حتی با نظر گرفتن این فرض هم عدم دقت و امانت در نقل برخی گفته ها یا انتشار جانبدارانه آنها را به ظن هر خبرنگار یا رسانه نمی توان نادیده گرفت و به شخصه از وجود چنین رخدادی در عرصه خبری و رسانه ای کشور آنهم از سوی همکاران خودم ( که به تکرار و هر روزه رخ می دهد ) بشدت متاسفمم و به نظر می رسد غلبه نظرات سیاسی و ایدئولوژیک حتی در انعکاس ساده ترین اخبار دخالت داده می شود بگونه ای که مخاطبان برای دستیابی به اصل خبر باید به همه مراجع خبری مراجعه نمایند و در نهایت نیز به اصل خبر و واقعه دست نمی یابند ! و این فاجعه ای بزرگ است آنهم در روزگاری که گردش آزاد اخبار و اطلاعات سکه رایج زمانه شده است . به هرحال بنده با رجوع به همه متن های منتشره از این مناظره در صدد برآمدم آنچه را به گفته های خودم مربوط می شود در حد توان اصلاح و به عنوان « گزارش یک مناظره » منتشر کنم  و امیدوارم آن دونفر نیز اینگونه کنند ضمن اینکه آقای رسایی در این مناظره دروغ و تهمتی را متوجه اینجانب ساخت ( مشاور وزیز نفت بودن و ماهی چهار میلیون تومان از این بابت در یافت کردن ) که با اعتراض اینجانب و برخی حاضران قرار شد پس از تحقیق برنادرست بودن آنرا در وبلاگش منعکس و اشتباه خود را اعلام نماید . اما متن « گزارش یک مناظره » :

نشست «اولویت‌های دولت دهم» با حضور حجت‌الاسلام رسایی از اصولگرایان ، گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی و رجبعلی مزروعی، عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی از سوی بسیج دانشجویی دانشکده خبر برگزار شد.

مزروعی درپاسخ به سئوال جانبدارانه مجری برنامه مبنی بر رویگردانی مردم از اصلاح طلبان در انتخابات های شورای دوم به بعد و اینکه تحلیل شما از آخرین میزان اقبال مردم به اصلاح‌طلبان چیست ؟ گفت : ما به اینجا آمدیم که عملکرد دولت نهم را بگوییم، نه عملکرد اصلاح طلبان، اظهار داشت:امر حکومت داری و سیاست امری مبتنی بر آزمون و خطا و تجربه است .حرف ما این است خوشبختانه مردم در ۱۲ سال گذشته دو تجربه دارند یکی ۸ سال حکومت اصلاح طلبان که فقط دولت دستشان بود و در مقطعی هم دولت و مجلس ، و بقیه نهادها و سازمان ها در اختیار اصولگرایان بود و راه دیگری را می رفتند و جز کارشکنی و بحران آفرینی کار دیگری نداشتند. یک دوره ۴ ساله هم از اصولگرایان پیش چشم مردم است که خوشبختانه ابر و باد و مه خورشید و فلک پشت دولت نهم بودند و حاکمیت یک دست دستشان بود و درآمد نفت هم به شکل افسانه ای زیاد شد .  برای اینکه معلوم شود چه میزان درآمد در اختیار این دولت بوده است یادآور می شوم کل درآمد ارزی کشور در سی سال گذشته  713 میلیارد دلار بوده است و این در حالی است که در ۱۰ سال اول پیروزی انقلاب کل درآمد ارزی ۵/۱۴۶ میلیارد دلار، در دوره هاشمی رفسنجانی ۳/۱۲۶ میلیارد دلار، در دوره ۸ ساله خاتمی به رقم ۶/۱۷۲ میلیارد دلار رسید و باید توجه داشت که از این مبلغ ۸/۱۴میلیارد دلار در حساب ذخیره ارزی به دولت نهم واگذار شد. در۴ سال گذشته تا آذر سال ۸۷ در آمد ارزی حاصل از نفت و گاز۲۷۰ میلیارد دلار در اختیار دولت نهم بوده، که با ذخیره ارزی دولت قبل ۲۵۸ میلیارد دلار می شود.

مزروعی با بیان اینکه به رغم این درآمد با تکیه بر هر شاخصی می‌بینیم که کشور رو به جلو حرکت نکرده و رشد تولید ناخالص داخلی ایران نسبت به دوره خاتمی هیچ افزایشی را نشان نمی‌دهد، تصریح کرد: همچنین شاخص فقر، بیکاری و… روبه افزایش رفته است و مردم به راحتی می‌توانند با تگاه به معاش و زندگی خود و با آزادی که دارند این دو دوره را مقایسه و دست به انتخاب بزنند.

وی اضافه کرد: ما در ۴ یا ۵ سال گذشته انتخابات آزاد ندیدیم و دائما رد صلاحیت شدیم و باید پرسید آیا امکان انتخاب کاندیداها برای اصلاح‌طلبان وجود داشته است یا خیر؟ و می‌دانیم که در حال حاضر انتخابات به صورت آزاد برگزار نمی‌شود.

مزروعی اظهار داشت:البته درانتخابات و دموکراسی این مشخص می شود ( رویگردانی یا اقبال به یک جریان سیاسی )که ما هیج وقت در این سال ها انتخابات آزاد ندیدم .وقتی در مجلس هفتم و هشتم نیروهای اصلی رد صلاحیت شدند یعنی انتخابات آزاد معنای واقعی ندارد.

وی با بیان اینکه ما چون کشور را از آن خود می دانیم در انتخابات شرکت می کنیم افزود: ما با نگاه اصلاح طلبانه وارد انتخابات می شویم،اما هر زمان که انتخابات آزاد برگزار شود، آن موقع هرکس رای آورد ملاک است پس اجازه دهید مردم رای واقعی خودشان را در شرایط آزاد بدهند .

این فعال اصلا‌ح‌طلب انتخابات مجلس هفتم و هشتم را به دلیل ردصلاحیت شدن خود غیرعادلانه خواند و افزود: وقتی دلیل رد صلاحیت خود را از فرمانداری و شورای نگهبان خواستار شدم، جوابی به من داده نشد. بنابراین ما با این واقعیت‌ها روبرو هستیم و با توجه به اینکه زندگی روزانه مردم به آن‌ها جهت می‌دهد اگر یک انتخابات عادلانه برگزار شود مردم می‌توانند رای واقعی خود را بدهند.  و حال اگر انتخابات آزاد و عادلانه برگزار شود مطمئنا مردم با قدرت فهم و دانشی که دارند دست به انتخاب کاندیدای اصلح خواهند زد.

وی در خصوص میزان اقبال مردم به اصلاح‌طلبان اظهار داشت: پاسخگویی در این خصوص دشوار است چون آرایش نیروهای سیاسی در کشور و در عرصه انتخابات هنوز روی نداده و کشور هنوز شکل انتخاباتی به خود نگرفته و هنوز آرایش نیروهای سیاسی در کشور به آن شکل نیست که بتوان چیزی را پیش‌بینی کرد.

 مزروعی افزود :  ما اصلاح طلبان در رقابت نابرابری وارد شده ایم چون به لحاظ تبلیغات و امکانات در شرایط برابری قرار نداریم ولی به دلیل عملکرد دولت نهم و فضایی که در جامعه ایجاد شده و تجربه ای که از پیش به دست آورده ایم و مردم یک اقبالی را به اصلاح‌طلبان نشان می‌دهند و به نظر می‌رسد اقبال و پشتوانه رای برای اصلاح‌طلبان وجود دارد. و امیدواریم افرادی که مجری و ناظر بر انتخابات هستند، بتوانند با رعایت عدل و عدالت در روند برگزاری انتخابات سالم قدم مثبتی بردارند.

مزروعی با بیان اینکه ما تلاش می کنیم دیدگاه ها و نظرات و مواضع خودمان را به مردم نشان دهیم ،اقزود: اگر شرایط به خوبی پیش برود می توان امیدوار بود که اصلاح طلبان پیروز شوند .

در ادامه اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی با انتقاد از اینکه دعوت کروبی در دانشکده خبر از طرف دانشگاه لغو شد و دلایل این امر قانع کننده نبود، گفت: هنوز نمی‌توانیم به صورت دقیق میزان اقبال مردم به اصلاح‌طلبان را ارزیابی کنیم و میزان و درجه‌ی آن را بگوییم ولی نشانه‌های آن را می‌گوییم که به چه کمیت و کیفیتی است.

وی با بیان اینکه در انتخابات مجلس هفتم و هشتم شورای اسلامی و همچنین در انتخابات شوراهای سوم اقبال مردم به سمت اصلاح‌طلبان نبوده است، گفت: اگر میزان مشارکت کم باشد اصلاح‌طلبان رای نمی‌آورند چون اصولگرایان پای ثابت انتخابات هستند.

وی خاطرنشان کرد که با توجه به اینکه در دوره‌های گذشته ریاست جمهوری، رییس‌جمهور در دو دوره چهار سال به عنوان رییس‌جمهور انتخاب شده است در وضعیتی که ما هستیم، احمدی‌نژاد نیز به عنوان رییس‌جمهور دولت ممکن است یک دوره‌ی دیگر در انتخابات حضور یابد اما به دلیل آن‌چه ناهنجاری‌ها و اتفاقات و نگرانی‌هایی که در مقاطعی در بحران‌های اقتصادی حادث شده می‌خواند، این ضرورت برای اصلاح‌طلبان ایجاد شده است که وارد صحنه‌ی انتخابات شوند و در شرایط کنونی اتفاقاتی در حوزه اقتصاد افتاده که نمی‌توانیم به سادگی از کنار آن عبور کنیم و در این شرایط به قول آقای کروبی هر که در انتخابات شرکت کند ایثار کرده است.

سخنگوی حزب اعتماد ملی با اشاره به آن‌چه مقوله‌ افزایش سطح فقر در جامعه می‌نامید، اظهار عقیده کرد که توجه به افزایش درآمد نفتی که در دوره‌ سی ساله انقلاب شگفت‌انگیز بود و اتفاقاتی در این چهار سال افتاد و انحراف از برنامه‌ی چهارم توسعه و همچنین وضعیت دیپلماسی خارجی ، ما را بر آن داشت که در صحنه‌ انتخابات حضور پیدا کنیم.

 حجت‌الاسلام رسایی، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز اظهار کرد: ما تا الان در این دوره سی ساله انقلاب، ‌٩ دولت را پشت سر گذاشتیم و هر کدام از این دولت‌ها به دلیل جهت‌گیری‌هایشان مشهور شدند و غیر از دولت موقت و دولت خیانت یعنی بنی‌صدر، بقیه دولت‌ها یعنی دولت مکتبی، جنگ، سازندگی، اصلاحات و دولت عدالت همه خدمت کردند، اما به تناسب هماهنگی‌شان با اهداف و ارزش‌های امام (ره) و انقلاب سطح خدمتگزاری‌شان متفاوت بوده است و این هماهنگی سبب شده که خدمتگزاری بیشتری را به جامعه داشته باشند یا به نسبت این ارزش‌ها و اهداف خدمت‌گزاری‌شان کمتر شده است که در این خصوص دولت اصلاحات به دلیل فاصله گرفتن از این اهداف و ارزش‌ها به کف خدمتگزاری و دولت نهم به سقف خدمتگزاری رسید.

رسایی با بیان اینکه دولت نهم در زمینه‌های مختلف موفقیت‌هایی داشته است، اظهار کرد: علاوه بر این در دولت نهم جلوی خط انحراف گرفته شد و آن هم این بود که چون در بدنه‌ی اجرایی کشور غرب‌زدگی و سکولاریسم نفوذ کرده بود در واقع جلوی این روند نفوذ گرفته شد.

وی افزود: ما باید در برابر سیاست‌های غربی‌ها که سیاست با هاری همراه است باید برخوردی را داشته باشیم که با سگ هار داریم اگر از حمله سگ هار فرار کنیم به دنبالمان بیشتر می‌دود اگر بایستیم می‌ایستد، اگر دنبالش کنیم فرار می‌کند.ما باید از غربی‌ها طلبکار باشیم نه بدهکار به آنها.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درخصوص ردصلاحیت مزروعی در انتخابات مجلس هشتم گفت: در واقع ردصلاحیت شما به دلیل نامه نوشتن به رهبری و تحصن و استعفا در داخل بدنه حکومت بود که به جان و ریشه افتاده بودید و شما خود خروج از حاکمیت را عنوان کرده بودید که شورای نگهبان هم به عنوان ناظر بر قانون اساسی این کار را آسان کرد، اما حال که می‌خواهید بیایید با تغییر جهت از آمدن‌تان استقبال می‌کنیم.

به گزارش ایسنا مزروعی در ادامه این نشست در پاسخ به رسایی، گفت: در رابطه با نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبری باید بگویم که این نامه را باید مورد تحلیل و بررسی قرار داد و من در حال حاضر نیز از آن دفاع می‌کنم. آقای رسایی سخنگوی شورای نگهبان هم هستند و توضیحاتی که امروز ارایه کردند شورای نگهبان تا به حال ارایه نکرده بودند و ما را طبق ماده‌ی ‌٢٨ قانون انتخابات ردصلاحیت کردند که به معنای عدم اعتقاد و التزام به اسلام و جمهوری اسلامی بود یعنی می‌گویند ما اصلا مسلمان نیستیم و سوال این است آیا در جمهوری اسلامی کسی نمی‌تواند در اعتراض به امری ناحق تحصن کند؟

 مزروعی با بیان اینکه آنچه که به من اعلام شد این بود که با توجه به ماده ۲۸ انتخابات به دلیل عدم التزام، اعتقاد به اسلام و ولایت‌ فقیه و نظام رد صلاحیت شدم، گفت: اگر آنها اعلام می‌کردند به دلیل خروج از حاکمیت و تحصن رد صلاحیت شدم، من قبول می‌کردم و باید توجه داشت که حقوق شهروندی افراد را نمی‌توان زایل کرد.

وی با بیان این که آقای رسایی می‌گوید در دوره‌هایی از آرمان‌ها فاصله گرفته‌ایم و در دولت نهم به آرمان‌های انقلاب بازگشت داشته‌ایم. باید پرسید کدام آرمان؟ مگر نه اینکه استقلال و آزادی و بخصوص آزادی از مهمترین آرمان‌هایی هستند که مردم ما به خاطر آنها انقلاب کردند؟ ابراز عقیده کرد: باید پرسید آیا آزادی در دولت نهم بیشتر شده یا کمتر در حالی که حتی به نظر من در دولت نهم از آرمان‌ها فاصله گرفته شده است. آیا در حال حاضر جامعه از نظر اخلاقی ارتقاء یافته است؟ و آیا دروغ، تملق و فساد و دغلکاری زیادتر شده و یا کمتر؟

در ادامه‌ی این مناظره گرامی‌مقدم در جواب گفته رسایی مبنی بر اینکه بین شما دو نفر(گرام‌مقدم و مزروعی) با نشستن من در وسط شما فاصله افتاده است، گفت: قلب‌های ما با هم است. در جبهه اصلاحات گروه‌های متعددی وجود دارند که به هم نقد دارند اما نقاط مشترک زیادی نیز دارند.

سخنگوی حزب اعتماد ملی تصریح کرد: در رابطه با انتخابات شوراهای سوم که ما همیشه به آن اعتراض داشته‌ایم پاسخی به ما داده نشده است تا قلب‌هایمان آرام گیرد و در انتخابات شوراها هر چه تلاش کردیم تا نمایندگان ما پای صندوق‌ها حضور پیدا کنند با این موضوع موافقت نشد و تنها در کنار آن خواستیم تا بنابر گزارشاتی که شده بود پرینت صندوق‌های تهران را به ما بدهند که تا به امروز این اتفاق نیفتاده است و از وزیر کشور وقت آقای پورمحمدی نیز درخواست کردیم که تا به امروز بعد از ‌٢٨ ماه جوابی داده نشده است. البته در انتخابات مجلس هشتم نیز همین درخواست را داشتیم.

وی ادامه داد: در حوزه‌ی اقتصاد قطعا هر جریانی دارای ایرادات و اشکالاتی است؛ اما باید این ایرادات با منطق سازگار باشد؛ چرا که همه‌ی ما از علاقه‌مندان به نظام و جمهوری اسلامی هستیم و سوابق روشن است.

گرامی‌مقدم به نفت ‌١٨ دلاری زمان اصلاحات و ‌١٣٠ دلاری در دولت نهم اشاره کرد و افزود: رشد اقتصادی ما بالای هفت درصد بود که از اوایل انقلاب بی‌نظیر بوده است که البته در سایه‌ی سرمایه‌گذاری پتروشیمی، سیمان و … بوده است و این آمار را بانک جهانی و بانک مرکزی اعلام کرده‌اند و تورم را حدود ‌۴/١١ درصد تحویل داده‌ایم.

وی افزود: در مجلس هفتم گفتند در دوره‌ی سازندگی ‌۴٧ درصد تورم وجود داشته و ما اصلاح‌طلبان عرضه داشتیم آن را به ‌۴/١١ برسانیم اما هفته‌ی قبل بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ تورم به ‌٧/٢۶ درصد رسیده است و این در حالی است که وقتی تورم بالا می‌رود باعث کاهش قدرت خرید مردم می‌شود.

گرامی‌مقدم ادامه داد: در دولت ما همه‌ی شاخص ها رو به رشد بود و در کوچک کردن دولت سالانه پنج درصد را قول داده بودیم اما تا هشت درصد پیش رفتیم در حالی که در دولت فعلی سالانه دولت هشت درصد فربه و چاق شده و باعث از بین رفتن بسیاری از درآمدهای ملی شده است.

سخنگوی حزب اعتماد ملی، با طرح این پرسش که ما درآمد پتروشیمی را به دو میلیارد در برنامه‌ی سوم توسعه رساندیم و در حال حاضر چقدر است؟ گفت: بگویید دولت نهم در ارایه‌ی رفاه به ملت ایران و ارزش‌هایی که مورد احترام همه‌ی ماست و مردم برای آن جانفشانی کرده‌اند چه اقداماتی انجام داده و تا به حال چه اتفاقاتی رخ داده است؟

 رسایی در پاسخ به جمله ای که مزروعی در عکس العمل استناد ایشان به فراز هایی از گفته های اصلاح طلبان بیان داشت : : من هنوز مشکل کشور را آزادی و مردم سالاری می دانم. قعطا” در کشوری که آزادی حاکم نشود، مشکلات فقر و فساد حل نمی شود. گفت: نباید گفت مسئله‌ی اصلی مردم ما آزادی است؛ چون مردم ما آزاد هستند و پای صندوق می‌آیند و همین حرف‌های آقای مزروعی فردا در روزنامه‌ها و حتی در صدا و سیما منتشر می‌شود.

وی افزود: آیا در حال حاضر مشکل مردم فقر و تبعیض و فساد شده و آیا آن روز این موضوعات مطرح نبوده است؟

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، به سخنانی از خاتمی و کروبی در این رابطه اشاره کرد و گفت: شاهدیم که هاشمی را در مجلس ششم تخریب می‌کردند اما در انتخابات نهم تقدیس شد و ادعا می‌کنند که به عنوان بچه‌های نظام از حقوق‌شان محروم مانده‌اند. وی با اشاره به پاسخ امام به نامه وزیر کشور در رابطه با احضور افراد نهضت آزادی در انتخابات مجلس سوم گفت : باید پرسید آیا اولین کسی که نظارت استصوابی را مطرح کرد امام (ره) نبود و آیا امام (ره) آزادی را در کشور محدود کردند؟ 

وی ادامه داد: می‌گویند در دوره‌های قبل ایرادات جزیی بوده است، اگر اینطور است چرا کروبی گفته است حمایت مشارکت و سازمان مجاهدین از موسوی با علامت سوال مواجه است. پس معلوم است مبانی متفاوت شده و برخی دوستان عقب‌گرد کرده‌اند و معتقدند خط امام (ره) جواب نمی‌دهد. البته گویا عکس امام (ره) جواب می‌دهد چون از آن استفاده می‌شود.

رسایی تصریح کرد: خط امام (ره) می‌گوید در برابر آمریکا بایستید و نباید نامه نوشت و در برابر آن کوتاه آمد.

وی در رابطه با بحث تورم، گفت: در دولت هاشمی تورم ‌۴٧ درصد بود که در همان دولت به ‌٢۵ درصد رسید و قبول دارم که در دولت اصلاحات به ‌۵/١٢ و در حال حاضر به ‌٢۵ درصد رسیده است اما طی آمار بانک مرکزی میزان کار عمرانی در این دولت قابل مقایسه با گذشته نیست و مطابق پژوهش‌هایی که انجام شده اگر سهمیه‌بندی سوخت اعمال می‌شد ‌١۵ درصد تورم ایجاد می‌شد پس چاره‌ای نداشتیم برای حل مشکل سوخت این عمل را که آرزوی دولت اصلاحات و سازندگی بود را انجام دهیم پس دولت نهم جسارت و شجاعت این کار را داشته است و اگر تورم را ‌١٢ درصدی از شما گرفته باشیم با توجه به این ‌١۵ درصد در حال حاضر باید به ‌٢٧ درصد می‌رسید البته فقط با در نظر گرفتن موضوعات مربوط به سوخت به غیر از تحریم و حب و بغض‌ها و …

وی افزود: دولت سازندگی را دولت پرکاری دانسته‌اند و مقام معظم رهبری مدال پرکاری را به این دولت داده‌اند. البته به بحث پرخرجی‌ها نیز در این دولت بوده که این روند در دولت اصلاحات ادامه یافت و با توجه به این مطالب باید از دولت نهم برای به وجود آمدن همین وضعی که وجود دارد تشکر کرد.

وی افزود: خود آقای خاتمی می‌گوید باندبازی و سطحی‌نگری خسارت‌های بزرگی به اصلاحات زد. اگر در بین شما دروغ حاکم نبوده چرا به مردم اصلاحات را جور دیگری معرفی کرده‌اید و چرا در حال حاضر دو تعریف برای اصلاحات وجود دارد؟

 در این هنگام گرامی‌مقدم، گفت: این اختلاف نیست و تکثر است که باعث توسعه‌ی سیاسی کشور می‌شود.

رسایی در ادامه تصریح کرد: اصلاحات به دلیل تعاریف متعددی که متضاد بود و همدیگر را خنثی می‌کرد یک خلاء ایجاد کرد.

 در ادامه‌ی این جلسه گرامی‌مقدم در پاسخ به سوالی از دانشجویان مبنی بر اینکه شما هشت سال فرصت داشتید چرا در سال ‌٨۴ با عدم اقبال مردم مواجه شدید؟ ابراز عقیده کرد که در اثر آن‌چه اصولگرایان برای دولت اصلاح‌طلب به وجود آوردند این اتفاق افتاد که از جمله می‌توان به انتخابات شوراها و ردصلاحیت‌ها اشاره کرد.

وی همچنین در مورد گفته رسایی مبنی بر حمایت مولوی عبدالحمید از موسوی گفت: اینها یک قوم یا گروه هستند که تصمیم می‌گیرند و برای تصمیمات خود آزادند و ممکن است با کروبی یا میرحسین باشند و ما در این رابطه هیچ موضعی نداریم؛ چرا که هر تصمیمی را هر گروهی بگیرد برای ما محترم است و ما اصل آزادی تفکرات را می‌پذیریم.

در ادامه رسایی در جواب صحبت دانشجوی دیگری که پرسید شما می‌گویید مردم به ما دروغ نمی‌گویند در حالی که این شمایید که به مردم دروغ می‌گویید، گفت: این حرف درست است چون مردم ایران در هر دوره‌ای وظیفه‌ی خود را انجام داده‌اند ما مسوولین باید پاسخگو باشیم و نتیجه‌ی اعتماد مردم را به آنها بدهیم.

 گرامی‌مقدم در جواب به سخنان رسایی، گفت: خاتمی اصلاحات را نقد کرد و این بد نیست و به معنای تناقض نمی‌باشد اما تناقض‌های گفته مسوولان فعلی را می‌توان در این مدت مورد بررسی قرار داد از جمله اینکه پول نفت بر سر سفره‌ها می‌آید، قیمت نفت تا ‌٢٠٠ دلار افزایش می‌یابد و از ‌١٢٠ دلار کاهش نخواهد یافت، تورم تا ‌١٠ درصد پایین می‌آید و ….

گرامی‌مقدم در جواب پرسش دانشجویی در رابطه با وضع دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها و برنامه‌های کروبی در این زمینه، گفت: کروبی عملکرد گذشته‌اش و عملگرایی‌اش یک تضمین است و سابقه‌ی مدیریتی او در مجلس و بنیاد شهید نشان داده که هر حرفی زده پایش ایستاده است؛ مگر در شرایطی که عقل حکم کند.

وی افزود: در مورد دانشجویان باید همه تفکرات تشکل داشته باشند و ما در صورتی که رای آوریم در حوزه‌ی دانشگاه‌ها برنامه‌هایی خواهیم داشت و انتخاب روسای دانشگاه‌ها و حتی رییس گروه‌ها را انتخابی خواهیم کرد.

سخنگوی حزب اعتماد ملی، گفت: حمایت کروبی از دانشجویان پوشیده نیست و حتی شاهدیم زمانی که کروبی با حرکت دانشجویان موافق هم نبود اولین کسی بود که از آنها حمایت می‌کرد؛ بنابراین در این زمینه برنامه‌هایی تدوین شده است که ارایه خواهد شد.

در ادامه مزروعی در واکنش به صحبت رسایی مبنی بر اینکه دولت نهم به آرمان های نظام رجوع کرده گفت:دولت نهم به کدام آرمان برگشته؟ مردم انقلاب کردند گفتند “استقلال آزادی “مهم ترین آرمان مردم که به خاطرش مقابل شاه ایستادند آزادی بود، اما آیا آزادی بیشتر شده یا کمتر؟ حتی در زمینه ارزش های اخلاقی در دولت نهم آیا در جامعه ارتقا پیدا کرده است؟ وی افزود: مردم انقلاب کردند که استقلال و آزادی داشته باشند، آیا آزادی در دولت نهم کمتر شده یا بیشتر؟ و آیا در دولت نهم ارزش‌های اخلاقی ارتقاء پیدا کرده و یا زوال پیدا کرده بود؟ باید دانست که متأسفانه دورویی، تجمل، فساد، دروغ و تزویر در دولت نهم بیشتر شده است.

وی افزود : من هنوز مشکل اصلی کشور را آزادی و مردم‌سالاری می‌دانم؛ قطعا در کشوری که آزادی و مردم‌سالاری حاکم نشود ، مشکلات اقتصادی، فقر، فساد و تبعیض نیز حل نمی‌شود و علت اینکه در این دولت فقر و فساد زیاد شده است،این است که از آزادی دور شدیم.

وی افزود: در سال گذشته ‌٣۴ روزنامه و نشریه توقیف شده است و ‌٩۵ درصد رسانه‌های کشور در دست یک جریان فکری است. حال با این وضع چه فضای تنفسی برای جامعه‌‌ ما باقی‌مانده است ؟

مزروعی گفت:اگر روی اقتصاد متمرکز می شویم برای اینکه دولت نهم شعارهایش روی اقتصاد بود. سئوال ما این است که آیا نفت بر سر سفره مردم رفته یا نه ؟ نرخ رشد سرمایه گذاری برخلاف حرف شما در زمینه رشد اقتصاد است .و سرمایه گذاری در کشوربه کمتر از نصف کاهش یافته است .

عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی تصریح کرد: در مورد میزان کارهای عمرانی، آمارهای بانک مرکزی نشان داده نرخ رشد سرمایه‌گذاری، به طور متوسط سالانه از ‌١١ درصد در برنامه‌ی سوم توسعه به ٨/۴ درصد در سه سال اخیر کاهش یافته‌ و به کمتر از نصف کاهش یافته است. پس این‌که کار عمرانی زیاد شده را باید با عدد و رقم تحلیل کرد.  وی افزود : و این فاجعه بار است که نرخ رشد سرمایه گذاری در صنعتی در سال ۸۳ ،  2/12 درصد بود در دولت نهم به ۲/۲درصد رسیده است و می‌بینیم که دولت نهم با شعار اقتصادی خود تاکنون به جایی نرسیده است. و این بخوبی نشان می دهد که در این دولت چه اتفاق ناگواری برای سرمایه گذاری صنعتی افتاده است .

مزروعی گفت: درباره‌ی استناد به پاسخ امام (ره) باید بگویم  استناد به امام حساس است و دوست ندارم وارد آن شوم .امام در نامه شان گفتند: اجتهاد باید متکی به زمان و مکان باشد.

  به طور مثال در سال ‌۶۵ امام گفت اگر از صدام بگذریم از آل سعود نمی‌گذریم، اما در سال ‌٧٠ با عربستان رابطه برقرار کردیم. پس استناد به سخن امام (ره) نمی‌تواند مصداقی جواب دهد؛ در حالی که می‌گوییم معتقد به خط امام و راه امام هستیم که به خاطر آن انقلاب کردیم. 

عضو جبهه مشارکت اضافه کرد:ما می گوییم خط امام. امام هم در پاریس گفت: جمهوری اسلامی چیزی مثل همه جمهوری های عالم است.

مزروعی با اعتراض شدید به نظارت استصوابی شورای نگهبان این نوع از نظارت را یک انحراف بزرگ و بلیه ای دانست که کم کم مردم سالاری و آزادی را ازبین می برد. و اضافه کرد : با همین نظارت استصوابی شورای نگهبان در مجلس پنجم عزت‌الله سحابی و غلامعباس توسلی را تایید صلاحیت کردند. چطور آن زمان آنگونه و امروز اینطور است؟

مزروعی همچنین در خصوص نظارت استصوابی گفت: نظارت استصوابی تا موقعی که امام در قید حیات بود وجود نداشت اما متأسفانه این بحث در انتخابات میان دوره ای مجلس سوم مطرح و در مجلس چهارم تصویب شد و باید دانست که نظارت استصوابی یک انحراف بزرگ است و جمهوریت نظام را به خطر انداخته و از معضلات بعدی  آن این بود که در مجلس چهارم چهره‌های شاخص جناح چپ ردصلاحیت شدند.

وی اظهار داشت:روحانیون و روحانیت اوایل انقلاب از هم جداشدند، در همه دوران امام حق آن جریان(روحانیت) به رسمیت شناخته شد ولی در این دوره ببیند که چه کار کردند ؟

وی در مورد صحبت‌های رسایی مبنی بر اینکه ‌١۵ درصد تورم مربوط به سهمیه‌بندی است، گفت: در صورتی که حذف یارانه‌ها اتفاق می‌افتاد این حرف درست بود و سهمیه‌بندی در افزایش نرخ تورم سهمی ندارد.

عضو جبهه مشارکت در ادامه گفت: اینکه اصلاح‌طلبان گفته‌اند ما تئوری اقتصادی نداشته‌ایم مطرح است اما شاهدیم باهنر و توکلی از اصولگرایان نیز گفته‌اند بزرگ‌ترین اشکال دولت نهم این است که هیچ استراتژی و قطب نمای اقتصادی ندارد پس اگر این اختلاف نیست ، چیست؟ در حال حاضر هم هیچ اختلافی میان اصولگرایان، مجلس و دولت وجود ندارد

مزروعی در جواب سوالی از سوی دانشجویان مبنی بر اینکه درآمد نفتی در دولت نهم به کجا رفته است؟ گفت: طبق گزارش بانک مرکزی دولت در چهار سال گذشته دولت ‌٢٠٠  میلیارد دلار در بودجه هزینه کرده است و درآمد حاصل از نفت ‌٢٧٠ میلیارد دلار بوده است و من در مورد هزینه این ‌٧٠ میلیارد دلار مازاد هیچ ردپایی در هزینه های دولت نمی‌بینم.

 در ادامه حجت‌الاسلام رسایی گفت: آقای موسوی رسما باید اعلام کند مواضع امروز مزروعی موضع ایشان است؛ چون آقای مزروعی به نمایندگی از ستاد ایشان در این جلسه حضور دارند؛ یعنی آقای موسوی نیز معتقد است مشکل اصلی مردم فقر، فساد و تبعیض نیست؛ بلکه آزادی است.

رسایی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه شکست احتمالی آقای احمدی‌نژاد چه پیامی برای اصولگرایان خواهد داشت؟ گفت: ‌٢٢ خرداد می‌آید و مردم تصمیم می‌گیرند و اگر مردم تصمیم بگیرند به تفکر دیگر و سلیقه و مدیریت دیگری رای دهند ما می‌پذیریم.

وی افزود: در مورد اینکه این یک میلیارد دلار کجا رفته است باید بگویم بر اساس آمار رسمی در دولت نهم ظرفیت تولید آلومینیوم دو برابر، مس ‌۵/١ برابر، سیمان دو برابر شده است و در مورد فولاد و حمایت از اقشار کم درآمد نیز پیشرفت‌هایی داشته‌ایم که همه‌ی اینها همان بوی نفت است که دوستان ما مثل آقای مزروعی حس نمی‌کنند و در حالی که مردم در سفرهای استانی به استقبال احمدی‌نژاد می‌آیند مردم را دلفین می‌خوانند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس خطاب به مزروعی، گفت: شما در زمانی که مشاور وزیر نفت بودید ماهی چهار میلیون تومان حقوق می‌گرفتید چطور بوی نفت را احساس نکرده‌اید؟ در این هنگام مزروعی اعتراض کرد و گفت: این یک تهمت است که تعدادی از حاضران نیز اعتراض کردند.

 در این هنگام گرامی‌مقدم خطاب به حجت‌الاسلام رسایی، گفت: در هیچ جای کشور به مشاوری چهار میلیون تومان حقوق نمی‌دهند پس حرف خود را پس بگیرید.

رسایی در ادامه گفت: شاید ادعای من غلط باشد و اینقدر شجاعت دارم که اعلام کنم در مناظره‌ای که با آقای مزروعی داشته‌ام اطلاعاتی که ارایه کرده‌ام غلط بوده است و این را در سایت خود نیز اعلام می‌کنم.

در ادامه عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، گفت: در دولت نهم بودجه‌ی فعالیت‌های فرهنگی و مساجد و کتب افزایش پیدا کرد. در حالی که در زمان اصلاحات تک تک کتاب‌های من زیر تیغ شلاق سانسورهای آقایان قرار گرفت.

وی در ادامه در پاسخ به مزروعی، گفت: شما می‌گویید زمان و مکان در اجتهاد تاثیر دارد؛ لذا دوستان می‌دانند معنای حکم حکومتی یعنی چه؟ در حالیکه آن را دیکتاتوری ترجمه می‌کنند. پس باید بدانیم جایگاه رهبری و ولایت فقیه برای چیست و باید در جاهایی که به خط قرمز می‌رسیم به ولی فقیه رجوع کنیم.

رسایی افزود: معتقد به خط و راه امام (ره) هستم و رهبری در رابطه با بحث نظارت استصوابی صریحا اعلام نظر کرده‌اند.

در این هنگام مزروعی خواست که این موضوع با مدرک عنوان شود و رسایی در پاسخ به او، گفت: اگر من با مدرک این موضوع را اثبات کردم شما باید رسما در مورد نظارت استصوابی اعلام موضع کنید.

رسایی در ادامه ضمن اینکه کروبی را فردی پایبند به مبانی امام (ره) دانست، گفت: البته در بعضی موارد به ایشان انتقاداتی داریم مانند تیتر دیروز روزنامه اعتماد ملی و اضافه کرد : بهترین قاضی مردم هستند و این را باید بپذیریم پس نباید بگوییم اگر مردم به استقبال خاتمی رفتند شریفند و اگر به استقبال احمدی‌نژاد رفتند دلفین هستند.

وی افزود: بله افرادی هستند مثل آقای باهنر و … که انتقاداتی را وارد کرده‌اند در حالی که آقای خاتمی خودش در مورد خودشان حرف‌هایی زده است؛ اما احمدی‌نژاد مبانی دارد که بر پایه‌ی آنها صحبت می‌کند.

در ادامه گرامی‌مقدم با اشاره به اینکه کمتر از ‌۴۵ روز به انتخابات مانده است، گفت: باید عملکرد دولت نهم را ارزیابی کنیم و دلایل معرفی کاندیداهای خود را بگوییم.

وی افزود: آقای رسایی رقم‌هایی را می‌گویند که پاسخ ما نیست و به معنای موفقیت دولت نهم نیز به حساب نمی‌آید چرا که مگر ایجاد یک مجتمع فولاد سه ساله امکان‌پذیر است پس باید آمار بیکاری و فقر را نیز در حال حاضر مورد بررسی قرار داد.

سخنگوی حزب اعتماد ملی، در پاسخ به سئوالی به بحث شهرام جزایری اشاره کرد و آن را موضوعی کاملا سیاسی دانست و گفت: به خاطر مقاومت آقای کروبی برای آزادی یک نماینده‌ی مجلس، و اینکه ایشان حکم آقاجری را یک حکم ننگین دانستند و باید بگوییم کروبی قبل از انقلاب نیز از زندانیان سیاسی بسیاری حمایت کرده و خود ایشان نیز مورد حمایت امام)ره) بوده است. بهتر است شما بگویید یک میلیارد دلاری که گم شده است کجا رفته؟

 گرامی‌مقدم در ادامه پاسخ به سوال یکی دیگراز دانشجویان در رابطه با آن‌چه توزیع سیب‌زمینی رایگان خوانده شد، با بیان این که قریب به کمتر از ‌۵٠ روز به انتخابات مانده است در حالی که می‌دانیم در همه‌ی کشورها یکسال قبل از انتخابات رسانه‌ها در اختیار رقابت‌کنندگان قرار می‌گیرند تا مردم بتوانند انتخاب درستی داشته باشند، ابراز عقیده کرد که در حالی که ‌۵٠ روز مانده به انتخابات هر هفت کانال در رسانه‌ی ملی احمدی‌نژاد را نشان می‌دهند. بحث سیب‌زمینی که از این موضوع بسیار راحت‌تر است و حتی شاهد آن هستیم که پول‌هایی در روستاها خرج می‌شود.

رسایی از گرامی‌مقدم خواست تا با مدرک صحبت کند و گرامی‌مقدم در پاسخ گفت: من در برخی از این سفرها حضور داشته‌ام و با چشم خودم دیدم و اگر لازم باشد فیلم آن را نیز می‌آورم.

در ادامه گرامی‌مقدم با اشاره به آن‌چه آن را حمایت آیت‌الله جنتی و فیروزآبادی سه ماه قبل از انتخابات از احمدی‌نژاد می‌خواند، گفت: باید پرسید آیا این عادلانه است و آیا این شما نیستید که با این فضاهای غیر قانونی خط امام (ره) را زیر سوال می‌برید؟

وی تصریح کرد: در سراسر کشور بحث صیانت از آراء مطرح است و هر ‌١۵ نفر مجری و ناظر در شعبه‌ها اصولگرایند. در حالی که بر اساس ماده‌ی ‌۵۵ قانون انتخابات از طرف هر نامزد باید یک ناظر حضور داشته باشد چطور آنها از یک نفر ما واهمه دارند و ما نباید از ‌١۵ نفر آنها واهمه داشته باشیم ؟

در ادامه رسایی، گفت: نمی‌شود سیئات یک چیز را به نام یک نفر بدانیم اما حسنات را به نام همه و اگر قبول دارید حسنات برای همه است سیئات نیز باید مال همه باشد که البته به نظر من اینطور نیست و باید بگویم در رابطه با رشد کار عمرانی در کشور رشد طبیعی وجود داشته که در دولت نهم شیب گرفته است.

وی به موضوع سیب‌زمینی رایگان اشاره کرد و گفت: اگر دولت می‌خواست با توزیع سیب‌زمینی رایگان رای بدست آورد این امری غیر منطقی است چون می‌توانست برنج یا کالای با ارزش دیگری را توزیع کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس، در پایان در رابطه با موضوع شهرام جزایری خطاب به گرامی‌مقدم، گفت: خدمت آقای کروبی برسانید کمک قبل از انقلاب با بعد از انقلاب تفاوت می‌کند چرا که قبل از انقلاب با شکنجه و امثال اینها همراه بوده و مخلصانه بوده است که گرامی‌مقدم در پاسخ به او گفت: آقای کروبی نیازی به این پول‌ها ندارد.

مزروعی در پایان در عکس العمل به سخن آقای رسایی در مورد دریافت دستمزد ماهی چهارمیلیون به عنوان مشاور وزیر نفت و نام بردن محصولی توسط یکی از حضار به کنایه افزود: ثروت من تنها یک میلیارد تومان است ! و این هم به دلیل ۳۰ سال خدمت‌رسانی در نظام بوده است و بنده در سایه الطاف دولت مهرورز بازنشسته وزارت نیرو هستم و به هیچ عنوان مشاور وزیر نفت یا نیرو نبوده ام .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *