سرمایه اصلی ایران مردم هستند

عضو جبهه مشارکت گفت: اگر ما توانستیم جنگ را اداره کنیم به این دلیل بود که مردم با جان و دل از دفاع مقدس حمایت می کردند، سرمایه اصلی ایران مردم این کشور هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا ، رجبلعی مزروعی در نشستی که در ستاد ارتباطات مردمی میرحسین موسوی در قم برگزار شد به بررسی سیاست‌های اقتصادی دولت نهم و مقایسه آن با دولت‌های قبل پرداخت و اظهار عقیده کرد که شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهند دولت در حدود چهار سال گذشته پیشرفت خاصی نداشته است.

وی با بیان این که جمع درآمد نفت و گاز در این چهار سال بیش از دو برابر جمع درآمد نفت و گاز در سه سال آخر ریاست جمهوری خاتمی بوده است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین شاخص در اقتصاد رشد تولید ناخالص داخلی است که این شاخص در دولت نهم نه تنها رشد نداشته، بلکه به میزان سه دهم درصد کاهش داشته است.

عضو حزب مشارکت در مقایسه نحوه واردات در زمان دو دولت هشتم و نهم گفت: بیشترین واردات در دولت آقای احمدی نژاد مربوط به کالاهای مصرفی بوده است، در حالی که بیشترین سهم واردات در دولت آقای خاتمی سرمایه‌ای بوده است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان این که احمدی‌نژاد با شعارهایی نظیر آوردن نفت بر سر سفره‌های مردم و توزیع عادلانه درآمدها، چهارسال پیش پا به عرصه انتخابات گذاشت، اظهار کرد: تورم مهم‌ترین شاخص اقتصادی است که نشان می دهد وضعیت فقر به چه صورت بوده است.

وی در این زمینه افزود: در ابتدای ریاست‌جمهوری آقای خاتمی نرخ تورم در کشور ۱۷ درصد بوده که این نرخ در پایان دولت هشتم به ۱۲ درصد رسید که این میزان روند رو به کاهش تورم در دولت آقای خاتمی را نشان می‌دهد.

مزروعی با بیان این‌که در برنامه چهارم پیش‌بینی یک رقمی شدن تورم شده بود، اظهارکرد: نه تنها تورم یک رقمی نشد، بلکه با وجود افزایش درآمدهای نفتی دولت این نرخ به ۲۵ درصد رسید و این شاخص نشان می‌دهد بحث عدالت‌محوری نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه بدتر از گذشته شده است.

وی با مقایسه میزان درآمد نفت و گاز در دولت‌های پس از انقلاب افزود: درآمد به دست آمده از نفت و گاز در زمان نخست وزیری مهندس میرحسین موسوی ۱۱۰ میلیارد دلار ، در زمان ریاست‌جمهوری آقای هاشمی ۱۲۶.۳ میلیارد دلار، درزمان ریاست‌جمهوری آقای خاتمی ۱۷۲.۲ میلیاد دلار بوده است که ۱۴.۸ این درآمد در حساب ذخیره ارزی تحویل دولت نهم شد، اما درآمد حاصل از نفت و گاز در این چهار سال به رقم بی‌سابقه ۲۷۲ میلیارد دلار رسید که این میزان نشان می‌دهد ۴۰ درصد درآمد ارزی ایران در این ۳۰ سال در اختیار دولت نهم بوده است.

عضو حزب مشارکت تصریح کرد: حال باید پرسید این درآمد چگونه خرج و مدیریت شده است.

وی در ادامه سخنانش از منحل‌کردن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که به عقیده وی حاصل ۶۰ سال انباشت دانش و تجربه بود و همچنین از انحلال شورای پول و اعتبار و شورای اقتصاد انتقاد کرد و گفت: ظاهرا برخی می‌خواهند تنها خودشان تصمیم‌گیرنده باشد.

مزورعی با بیان این‌که بعضی معتقدند عزت و اقتدار ایرانیان در این دولت زیاد شده است، خاطرنشان کرد: عزت و اقتدار ایرانیان در این است که در کشورهای خارجی برخورد درستی با ایرانیان شود، عزت و اقتدار این است که رضایت بیشتری از حکومت وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: آیا مردم در حال حاضر احساس آزادی و امنیت بیشتری می‌کنند؟ وضع مطبوعات ما، وضع احزاب ما، وضع حقوق شهروندی خوب است؟ اگر ما توانستیم جنگ را اداره کنیم به این دلیل بود که مردم با جان و دل از دفاع مقدس حمایت می‌کردند، سرمایه اصلی ایران مردم این کشور هستند.

نماینده سابق مجلس در ادامه با بیان این که نباید رسانه ملی و نهادهای دولتی در خدمت جناح خاصی باشند، از صدا و سیما خواست که در این سازمان به سوی همه باز باشد و از منتقدان هم دعوت شود تا حرف‌هایشان را بزنند.

مزروعی درباره سیاست خارجی نیز گفت: در مقوله سیاست خارجی سه گزینه انفعالی، تهاجمی و تعاملی مطرح می‌شود که جناح اصلاح‌طلب طرفدار سیاست تعاملی است و از سیاست تنش‌زدایی حمایت می‌کند.

عضو حزب مشارکت در ادامه با اشاره به اتهام برخی به اصلاح‌طلبان درباره ارتباط با آمریکا اظهار کرد: اگر شما مخالف رابطه با آمریکا هستید چه کسی به رییس‌جمهور آمریکا نامه نوشت؟

وی در ادامه در تبیین سیاست خارجی کاندیدای مورد حمایت خود گفت: قطعا ما هم از فلسطین حمایت مادی و هم حمایت معنوی خواهیم کرد.

مزروعی اظهار کرد: در زمان نخست‌وزیری مهندس میرحسین موسوی در حالی که تحریم بودیم قطعنامه ۵۸۹ که به نفع ما بود از سوی سازمان ملل ثبت شد و همچنین رابطه ما در آن زمان با کشورهای اروپایی خوب بود، در حالی که اکنون روابط ما با کشورهای اروپایی به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

وی با اشاره به وضعیت کنونی، آینده جمهوری اسلامی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: احساس من این است که شاید با این وضعیت شکل جمهوری اسلامی پا برجا باشد ولی محتوای آن از بین برود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: علت ورود میرحسین موسوی به انتخابات بعد از ۲۰ سال احساس خطر وی از وضع موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *