اقتصاد نفتی بزرگترین مانع در مسیر تحقق دموکراسی است

کارگاه آموزشی فعالین سیاسی و چهره های اصلاح طلب جوانان و دانشجویان خراسان جنوبی با حضور مهندس علی مزروعی و میزبانی ستاد ۸۸ جوانان مستقل حامی مهندس میرحسن موسوی روز جمعه ۱۸/۲/۸۸ در شهر بیرجند برگزار شد .

در ابتدای جلسه سعید فکوری  ریاست ستاد ۸۸ خراسان جنوبی به طرح و تبیین دغدغه های تشکیلاتی و موانع پیش روی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری دهم پرداخت و نکاتی در خصوص  چارچوب تشکیلات ستاد و رسالت جوانان و دانشجویان در عرصه انتخابات را یاداور شد .

مهندس علی مزروعی نماینده مجلس ششم سخنان خود را با بر شمردن ویژگی ها و پارامترهای فعالیت سیاسی در زمان انقلاب و حال آغاز کرد و به بیان تفاوتهای دو نسل پرداخت . وی مهمترین خصیصه فعالیت سیاسی برای نسل اول انقلاب را خطر پذیری بالا عنوان کرد و محدودیتهای آن دوران را در عدم دسترسی به منابع دانش و کم رنگ بودن نقش تولید اندیشه یا به عبارتی خلاء دانش دانست. ایشان با اشاره به نقش گردش آزاد اطلاعات و توزیع منابع دانش در شرایط کنونی همچون تیراژ بالای کتاب، سرعت ترجمه و تسهیل دسترسی به منابع علمی آنرا ویژگی ممتاز این دوران دانست.

عضو دفتر سیاسی جبهه مشارکت در تحلیل شعاربنیادین انقلاب « استقلال ، آزادی ، جمهوری اسلامی » عنوان کرد « متاسفانه پس از گذشت ۳۰  سال از پیروزی انقلاب می بینیم که تنها استقلال در ابعاد اقتصادی ، سیاسی و روابط بین الملل محقق شده است و تحقق آزادی و جمهوریت به معنای واقعی آن با موانع  و محدودیت های بسیاری مواجه است.

وی دراین راستا به طرح سوالی کلیدی پرداخت و عنوان نمود که باید ببینیم چرا علی رغم ظهور سه قیام و نهضت و  انقلاب و بروز جنبش های متعدد جنبش جنگل و حرکتهای اجتماعی نظیر آنها تاکنون اهداف و آرامانهای هیچ کدام از آنها بدرستی تحقق عینی و عملی پیدا نکرده است ؟ وی درراستای پاسخ به این سوال به شرح و تبیین مولفه های ساختاری قدرت در ابعاد حقیقی و حقوقی آن پرداخت و اصلاح  ساختار حقیقی را مقدم بر اصلاح ساختار حقوقی دانست و یاداور شد “علی رغم اینکه این دو ساختار با یکدیگر در ارتباط دائمی هستند این ساختار حقیقی است که ساختار حقوقی را می سازد و تا زمانی که ساختار حقیقی تغییر نکند ساختار حقوقی نیز تغییر نخواهد نکرد . مشکل جامعه ما در انست که به ساختار حقیقی توجه نشده و دائما در حال تغییر ساختار حقوقی از طریق برکناری حاکمان یا تغییر قانون اساسی بوده ایم . کما اینکه مسئله اساسی ما همچنان در روابط دورنی جامعه و نوع تعامل انسانها با یکدیگر است . چرا که نتوانسته ایم با ضوابط زیست  مسالمت آمیز ، تسامح و تساهل و احترام به حقوق شهروندی با یکدیگر مدارا و رفتار نمائیم. ” این فعال سیاسی در ادامه سخنانش به ابعاد اقتصاد نفتی و موانع ساختار اقتصادی که این وضعیت در مسیر دستیابی جامعه به دموکراسی ایجاد می کند پرداخت و از کار آفرینی و تحرک جامعه به عنوان شرط اساسی در تحقق دموکراسی و مردم سالاری یاد کرد و افزود :« وضعیت اقتصادی ما به گونه ای بوده است که هیچگاه غالب مردم را کار آفرین و خلاق بار نیاورده است . زمانی که دولت نیازهای خود را از طریق نفت تامین میکند وظیفه ای هم برای پاسخگویی به ملت را ندارد ،در این شرایط مردم همواره حقوق بگیر دولت هستند و می بایست مطیع حاکمان باشند .” این نماینده سابق مجلس به تفاوت شاکله دولت در ایران و کشورهایی نظیر ژاپن اشاره کرد و حجیم  بودن دولت را عامل اساسی در پایین بودن بهره وری و نتیجتا شاخصهای ضعیف توسعه انسانی و اجتماعی در کشورهایی نظیر ایران  دانست و عنوان کرد : ” یکی از شاخص های علم اقتصاد که عیار رشد و توسعه را نشان میدهد همین بهر] وری است تا آنجا که هرچه بهره وری بالاتر باشد اقتصاد نیز سالم و پویاتر است .” وی در بخش دیگری از سخنانش با لحاظ نمودن و برشمردن تفاوتهای انقلاب و اصلاحات تنها راه تناسب ساختار حقوقی بر ساختار حقیقی را رشد و ارتقاء جامعه و شکل گیری نهادهای مدنی در ادامه روند اصلاحات و تن دادن به ضوابط کار جمعی در چارچوب حرکتهای منطقی مسالمت جویاته و قانونمندانه دانست و خاطر نشان کرد :” مهمترین شرط تحقق دموکراسی و پیشرد اصلاحات در شکل گیری وتثبیت نهادهای مدنی است ، لذا در هیچ جامعه ای دموکراسی شکل نمی گیرد مگر آنکه نهادهای مدنی برآمده از حضور و تلاش جمعی انسانها در مسیر رشد و اعتلای جامعه بصورت متکثر و تثبیت شده وجود داشته باشند و حاکمیت نیز به آنها اجازه رشد و امکان پیشرفت را بدهد .” در پایان جلسه ،  مهندس علی مزروعی به سوالات حاضرین پاسخ گفت و نکاتی را در خصوص انتخابات و علل حمایت از مهندس موسوی بیان نمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *