فضای امید در جامعه

با آمدن یک رئیس جمهور اصلاح‌طلب فضای امید در جامعه شکل می‌گیرد

پارلمان نیوز – عضو دفتر سیاسی جبهه مشارکت ایجاد فضای امید را مهمترین اتفاق در جامعه با روی کار آمدن یک رییس جمهور اصلاح‌طلب ذکر کرد و گفت: «با آمدن یک رییس جمهور اصلاح‌طلب بر سر کار، درهای اقتصاد جهانی به روی کشور باز می‌شود و می‌توان کمبودهای بودجه پیشنهادی دولت نهم را به این طریق رفع کرد».

علی مزروعی با بیان این‌که در حال حاضر مهمترین مساله گشوده شدن یک فضای تنفسی جدید در اقتصاد کشور است، اظهار داشت: «اگر یک رییس جمهور اصلاح‌طلب بر سر کار بیاید، فضای امید در جامعه شکل می‌گیرد و اعتماد مجدد در فضای کسب و کار که در حال حاضر در وضعیت بسیار بدی است به وجود می‌آید».

وی ادامه داد: «با ایجاد این فضای امید، بخش خصوصی سرمایه‌های خود را به اقتصاد کشور می‌آورد و بار دیگر می‌توان از همه امکانات داخلی استفاده کرد. ضمن این‌که در حال حاضر با سیاست خارجی تهاجمی دولت نهم روابط اقتصادی کشور در بسیاری بخش‌ها با بازار جهانی قطع شده است بنابراین با تغییر این سیاست‌ها می‌توان امیدوار بود که فضای بین‌المللی باز شود و سرمایه‌گذاری خارجی در کشور رونق گیرد».

این نماینده مجلس ششم با بیان این‌که یک رییس‌جمهور اصلاح‌طلب می‌تواند از امکانات جهانی برای رفع کمبودهای بودجه استفاده کند، گفت: «وضعیت رکودی فعلی در اقتصاد باعث رواج بیکاری و تورم شده است پس باید اقتصاد کشور از حالت رکود خارج شود و این مستلزم سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال است. بنابراین اگر سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را توسعه دهیم وضعیت رکودی بهبود می‌یابد و دولت هم می‌تواند درآمد مالیاتی داشته باشد، اما در شرایط کنونی کسب درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده در بودجه سال ۸۸ در ظرفیت اقتصاد ایران نمی‌گنجد».

وی با اشاره به گم شدن یک میلیارد دلار در بودجه سال ۸۵، اظهار داشت: «اگر مجموع درآمدهای نفتی را در چهار سال دولت نهم جمع ببندیم رقمی معادل ۲۷۰ میلیارد دلار می‌شود در حالی که جمع هزینه‌ها در بودجه های چهار سال اخیر دولت ۲۰۰ میلیارد دلار است و اگر اعداد مطرح در مورد حساب ذخیره ارزی هم که در حد ۱۰ تا ۲۰میلیارد دلار است، به آن اضافه کنیم باز هم ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار می‌ماند که طریقه مصرف آن مشخص نیست و در اسناد مالی دولت نیز رد پایی از آن دیده نمی‌شود».

مزروعی تصریح کرد: «بنابراین آنچه که دولت باید در مورد آن جواب پس دهد نه یک میلیارد دلار بلکه ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار است».

وی به موضوعات جدید دیگری در دولت نهم اشاره و خاطرنشان کرد: «بدعت دیگری که در دولت نهم گذاشته شد واردات هر سال۳ میلیارد دلار بنزین و گازوئیل خارج از مصوبات مجلس در دو سال گذشته است که منبع تامین آن مشخص نیست و دولت باید در این باره نیز پاسخگو باشد. همچنین اخیرا این موضوع مطرح شده که در ۳سال گذشته ۳۷۰ میلیارد تومان از بودجه شرکت نفت در سفرهای استانی رییس‌جمهور بین مردم توزیع شده است که این امر در دولت‌های قبل سابقه نداشته و از بدعت‌هایی است که در دولت  گذاشته شده است».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *