تنها راه نجات کشور و اقتصاد اجرای اصل ‌۴۴ و خصوصی‌سازی است

به گزارش خبرنگار ایسنا، رجبعلی مزروعی، عضو دفتر سیاسی جبهه مشارکت ایران اسلامی در نشستی با عنوان «نقد عملکرد و برنامه‌های اقتصادی دولت نهم» که از سوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در این دانشگاه برگزار شد، گفت: در گذشته اختلافاتی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان وجود داشت و اصلاح‌طلبان به دنبال توسعه سیاسی و فرهنگی کشور بودند  و اصولگرایان معتقد بودند که بایستی توسعه اقتصادی مقدم بر توسعه سیاسی و فرهنگی باشد و دولت و مجلس اصلاحات را ار این منظرمورد چالش و انتقاد قرار می‌دادند.

وی در مورد انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل و کاندیداهای اصولگرایان با بیان این که این افراد در بحث‌های اقتصادی متمرکز شده و از حل مسائل و مشکلات معیشتی مردم صحبت می‌کردند، گفت: مهم‌تر از همه کاندیداهای آن زمان احمدی‌نژاد بود که شعار بردن نفت بر سر سفره‌های مردم و بحث عدالت‌محوری را به خصوص در میان طبقات محروم و متوسط جامعه مطرح نمود و با شعار “ما می‌توانیم” و “شدنی است” توانست در آن انتخابات رای بیاورد و این در شرایطی بود که قوه مقننه نیز با حاکمیت، یکپارچه شده بود؛ این در حالی است که در دوران خاتمی فقط چهار سال مجلس و قوه مجریه همسو بودند.

وی با بیان اینکه همچنان مساله اصلی کشور از دیدگاه اصلاح‌طلبان توسعه سیاسی و فرهنگی است، اظهار داشت: دلیل این امر اصلاح ساختارهای سیاسی واجتماعی و فرهنگی است که در صورت اصلاح این ساختارها مسائل اقتصادی خود به خود حل خواهد شد.

وی معتقد است که مهم‌ترین جایی که می‌توان عملکرد دولت و اصولگرایان را مورد نقد و بررسی قرار داد مسائل اقتصادی است، زیرا موضوع اقتصاد قابل اندازه‌گیری و مقایسه است.

مزروعی با اشاره به دو مرکزآمارگیری اقتصادی بانک مرکزی و آمار ایران که هر دو دولتی هستند و با انتقاد از نبود نهادهای آمارگیری مستقل در ایران گفت: هر سه ماه یک بار بانک مرکزی نماگرهای اقتصادی را منتشر می‌کند و در حال حاضر آمار عملکرد اقتصادی سه ماهه اول سال ۸۷  را منتشر کرده است.

وی افزود: به منظور بررسی عملکرد اقتصادی دولت و کشور، از سه  منظر جهانی، منطقه‌ای و برنامه چهارم توسعه می توان وارد بحث و ارزیابی شد .

وی با اشاره با گزارش نهادهای بین المللی همچون برنامه عمران سازمان ملل متحد ،  صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی بطور مثال به رتبه ایران که از ‌١١۵ به ‌١۴٢ افزایش پیدا کرده است، فضای کسب کار در کشورمان را بر اساس این رقم بدتر از قبل دانست.

مزروعی با اشاره به تصویب و ابلاغ سند چشم‌انداز ‌٢٠ ساله کشور و با بیان این که هرساله دولت باید براساس ماده ‌١۵٨ قانون برنامه چهارم توسعه، گزارشی از وضعیت اقتصادی و جایگاه ایران نسبت به سند چشم‌انداز ارائه دهد، گفت که طی دو سال گذشته گزارشی از طرف دولت ارایه نشده و به یکی از الزامات قانونی عمل نشده است.

وی تصریح کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام گزارشاتی مبنی بر وضعیت اقتصادی، اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با کشورهای آسیای جنوب شرقی ارایه کرد که مشخص می کند جایگاه کشورمان در طول این سه سال نه تنها ارتقا‌ پیدا نکرده بلکه در بسیاری از شاخص‌ها از لحاظ جایگاه اقتصادی و اجتماعی تنزل پیدا کرده است.

وی ادامه داد: طبق سند برنامه چهارم توسعه باید نرخ رشد تولید ناخالص داخلی متوسط سالانه به ‌٨ درصد و نرخ رشد سرمایه‌گذاری به ‌١١ درصد و نرخ بیکاری به ‌۶/٩ و نرخ تورم ‌۵/٨ درصد کاهش پیدا کند، اما در طول این سه سال گذشته نسبت به اهداف برنامه چهارم توسعه ناموفق بوده‌ایم.

وی افزود: در زمان سه سال آخر دولت خاتمی درآمد ارزی حاصل از نفت و گاز به طور متوسط سالانه ‌۵/٨۶ میلیارد دلار بوده در صورتی که در سه سال گذشته این رقم به ‌١٩٨ میلیارد دلار رسیده است؛ در حالی که در ‌٣٠ سال پس از انقلاب کل درآمد ارزی حاصل از نفت و گاز ‌۶۴۵ میلیارد دلار بوده است که تقریبا یک سوم این میزان در این سه سال گذشته بوده است.

مزروعی گفت: درآمد صادرات غیرنفتی در زمان سه سال آخر خاتمی ‌۵/١٩ میلیارد دلار بوده و در این سه سال به طور متوسط سالانه ‌٣٧/٣٩ میلیارد دلار بوده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار عقیده کرد: در زمان دولت خاتمی کالاهای وارداتی بیشتر سرمایه‌ای و واسطه‌ای بوده اما در زمان فعلی به سمت کالاهای مصرفی رفته‌ایم که این امر برای کشور آثار منفی بر جای می‌گذارد و باعث رکود می‌شود.

وی با بیان این که در زمان فعلی برای اولین بار واردکننده محصولات کشاورزی بوده‌ایم، اما تا سال ‌٨۴ تنها میوه‌ای که وارد کشور می‌شد موز بود، گفت: در حالی که در عید ‌٨۴ به علت واردات میوه از جمله پرتقال و … تراز کشاورزی ما به شدت منفی شد و در حال حاضر رقم واردات محصولات کشاورزی به کشور به ‌١٢ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته وی تراز کشاورزی در سال ‌٨٣ منهای ‌٢٠ میلیون دلار بوده؛ در صورتی که در حال حاضر به منهای ‌٩ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

مزروعی با بیان اینکه بودجه عمومی دولت سه سال آخر دولت خاتمی ‌١٠۵ هزار میلیارد تومان بوده و طی سه سال اخیر به ‌١٧٩هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: بودجه کل کشور در سه سال آخر دولت اصلاحات ‌٢٧٣ هزار میلیارد تومان بوده و در سه سال گذشته به ‌۵٨٠هزار میلیارد تومان رسیده است در مجموع در دولت فعلی در این سه سال بیش از دو برابر منابع به اقتصاد کشور تزریق شده است.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دانشجویان در خصوص اقتصاد اسلامی اظهار داشت: اقتصاد یک علم است و شرق و غرب و شمال و جنوب ندارد اما حکومت اسلامی یک اهدافی دارد که اخلاق و معنویت این حکومت را متمایز از دیگر حکومت‌ها می‌کند.

مزروعی مهم‌ترین شاخصه‌های اخلاق و معنویت در یک جامعه دینی را رعایت انصاف، مروت و عدالت دانست و گفت: هدف حکومت‌های دینی برقراری عدل و قسط در همه ابعاد جامعه و میان همه افراد بوده است.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت‌های پس از انقلاب نظام سرمایه‌داری را در کشور رواج دادند، اظهار داشت: مسئولان در زمان‌های مربوطه اجازه نمی‌دادند که کشور در مسیر غلط قرار گیرد و اینکه این دولت‌ها را مروج نظام سرمایه‌داری بدانیم اشتباه است.

مزروعی در خصوص آن‌چه اقتصاد صدقه‌ای عنوان شد، گفت: یک سوم بودجه دولت‌های پس از انقلاب مستقیم یا غیرمستقیم صرف کمک‌های اجتماعی می‌شد، اما در هیچ کجای دنیا کشوری پیدا نمی‌کنیم که بخواهد به طور مستقیم یا غیرمستقیم به فقرا و مستمندان پول دهد.

وی افزود: تنها راه نجات کشور و اقتصاد، اجرای اصل ‌۴۴ و خصوصی‌سازی است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از ناموفق‌ترین برنامه‌های خاتمی که نتوانست آن را اجرا کند و اکثر اصولگرایان هم با این سیاست مخالفت کردند خصوصی سازی بود.

مزروعی در ادامه در خصوص انتخابات ریاست جمهوری سال آینده گفت: کاندیداها باید حتما برنامه برای اداره کشور داشته باشند.

مزروعی : متاسفانه عمده مطالب این سخنرانی که در نقد عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد بود در این خبر منعکس نشده است و امیدوارم که این بدلیل اعمال تیغ سانسور در خبرگذاری ایسنا نباشد چرا که اینگونه خبررسانی ناقص حداقل از منطر افرادی که در سالن سخنرانی بودند منجر به بی اعتمادی نسبت به اخبار رسانه ها و به ویژه ایسنا می شود ضمن آنکه ظلمی در حق جامعه است که از دریافت کامل اخبار و دیدگاهها مختلف نسبت به مسائل کشور محروم می شود و به هرحال پهنای دم دولت ظاهرا آنچنان گسترده شده است که دامن اخبار و رسانه ها را هم گرفته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *