آیا جامعه ما اخلاقی تر شده است؟

یکی از کارکردهای دین در جامعه بشری تشویق و ترغیب افراد به انجام امور خیر و تخلق به فضائل اخلاق و پرهیز از رذائل نفسانی است و این اصل در مورد همه ادیان الهی صادق است . از نظر مومن به ادیان الهی رعایت دستورات اخلاقی همچون امور عبادی الزام آور است و حتی می توان گفت که انجام اعمال عبادی برای تقویت جسم و روح آدمی برای تخلق هرچه بیشتر به امور اخلاقی است . این حدیث شریف پیامبر گرامی اسلام که : ” همانا من برای تمام مکارم اخلاق برانگیخته شدم ” جای هیچ چون و چرایی را برای ما مسلمانان برای رعایت مسائل اخلاقی باقی نمی گذارد ، اما جای این سئوال مهم همواره در جامعه ما خالی است که « آیا جامعه ما اخلاقی تر شده است؟» در مقایسه با گذشته؟

ما در مورد ایران قبل از انقلاب سخنی نمی گوئیم چرا که اگر در ان دوران جامعه ما خیلی به مسائل اخلاقی پایبند نبوده است با پیروزی انقلاب اسلامی قرار بوده است که این رویه عوض و اصلاح شود اما آیا در سال های پس از انقلاب و در گذر زمان این اتفاق افتاده است ؟ به جز سال های دهه اول انقلاب و دوران جنگ که داستان ویژه ای دارد ، می توان ادعا کرد که جامعه ما بطور میانگین اگر از رعایت معیارها و موازین اخلاقی دور نشده باشد قطعا ارتقاء پیدا نکرده است ، و برای اینکه مدعای نا درستی نکرده باشم علاقمندان را به گزارش منتشره دو نظر سنجی ملی ارزشها و نگرش های ایرانیان که در دو مقطع انجام گرفته است ارجاع می دهم ولی نکته ای که در اینجا می خواهم بدان بپردازم این مدعای اصولگرایان حاکم ایت که بیان می دارند در دوره خاتمی و اصلاحات به ارزشها و موازین دینی و اخلاقی جامعه ما آسیب وارد شد و در دوره حاکمیت یکدست اصولگرایان این روند متوقف و معکوس شده و در سایه مدیریت اینان جامعه ما روز بروز ارزشگراتر و اخلاقی تر شده است . البته تا امروز این جریان و سردمدارانش هیچ معیار و شاخصی هم برای اندازه گیری و ارزیابی این مدعا عرضه نکرده اند جز اینکه جلوی آن نظر سنجی ملی را هم گرفته اند !

          به نظر نویسنده اگر به مجموعه رفتار اصولگرایان حاکم در این سه سال نگاه کنیم و آنرا الگویی از حرکت اخلاقی جامعه بدانیم می توان با قاطعیت اعلام کرد که جامعه ما به لحاظ اخلاقی سقوط کرده است . متاسفانه دروغگویی و ریا و تقلب و …رویه جاری شده است و اوج این انحطاط را می توان در سخنان هر روزه برخی دولتمردان دولت نهم و اخیرا ماجرای مدرک تقلبی آقای کردان ملاحظه کرد . به نظر من وزیر شدن نیاز به مدرک ندارد و نیاز به شناخت و رای اعتماد نمایندگان از فرد معرفی شده دارد و…اما آنچه در ماجرای وزیر شدن آقای کردان رخ داد یک فاجعه اخلاقی بود . فقط برای آنکه فهمیده شود در دنیای دیگران که از نظر رهبران ما با عنوان لیبرال دموکراسی مدام مورد حمله و هجوم واقع می شوند که پایبندی به مسائل اخلاقی ندارند یادآور می شوم در ماجرای روابط آقای کلینتون با منشی اش آنچه سرانجام به محاکمه آقای کلینتون در مجلسی متشکل از نمایندگان دو مجلس آمریکا به عنوان هیات منصفه منجر شد نه موضوع و ماهیت این روابط بلکه شهادت دروغ آقای کلینتون در هنگام بازجویی ها بود و اینکه چرا رئیس جمهور دروغ گفته است ؟ متاسفانه در کشور اسلامی ما دروغ گفتن آنهم توسط مسئولان مثل آب خوردن شده است و…و حق کشی و ظلم که جای خود دارد ؟ آقای جنتی پی از آنهمه تضییع حق حالا می آید و در نماز جمعه حلالیت می طلبد ؟ و در یک کلام می توانم مدعا کنم ضربه ای که اصولگرایان تحت لوای دین و ارزشها به مسائل اخلاقی در این کشور زده اند در همه سال های پس از انقلاب نظیر ندارد و خوشمزه اینکه در چنین شرایطی برای کابینه و مجلس درس اخلاق می گذارند و در صدا و سیما که الا ماشاالله ، و آنگاه همین معلمان اخلاق در پی پست و مقام و دعواهای سیاسی و…براحتی حق و حقوق دیگران را ضایع می کنند و…و خدا می داند جامعه ما با این سیر و سرعت به کجا می رود و اینان چه جامعه ای را می خواهند تحویل امام زمان دهند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *